Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Muğla ve Manisa'da olağanüstü il kongrelerini gerçekleştirerek, yeni yönetimlerini belirledi.

Kayyımla mahkemelik oldu, evinden çıkarılmak isteniyor Kayyımla mahkemelik oldu, evinden çıkarılmak isteniyor

DEM Parti Muğla İl Örgütü’nün, Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirdiği kongreye, DEM Parti Grup Başkanvekili Sezai Temelli katıldı. Kongre, divan seçiminin ardından saygı duruşuyla başladı. Kongrede konuşan DEM Parti Grup Başkanvekili Sezai Temelli, 3’üncü Yol mücadelelerine dikkat çekerek, "Partimiz ismi değişse de mücadelemiz değişmez. 3'üncü yolun yolcularıyız. Bu mücadele uzun soluklu bir mücadeledir. HDP’yi kapatma davası var. Bu dava üzerinden hukuku yok etmeye devam ediyorlar. Kapatma davalarıyla bizi yıldırabileceklerini sanıyorlar ancak bu mümkün değil. Onlarca yılın mücadelesini üstlenmiş olan bizler ne yaparlarsa yapsınlar yolumuza devam ediyoruz" diye belirtti.  

'Silahtan besleniyorlar’

Kürt sorununun çözümsüz bırakılmasından kaynaklı yaşanan ölümlere dikkat çeken Temelli, şöyle dedi: “Düzenlerini sürdürmek için Kürtlere karşı bir savaş yürütüyorlar. Her gün Türk ve Kürt çocukları bu ülkede ölüyor. Bu çocukları ölüme sürenlerden hesap sorma zamanı geldi. Bu savaşı bitirebilir, ülke ve Ortadoğu'ya barışı getirebiliriz. Ne zaman cenaze sayısı artsa hemen demokrasi isteyenlere karşı nefret söylemi yükseliyor. Oysa acı ortak acımız, ölenin kimliğinin hiçbir anlamı yok. Bu acıyı durdurmanın yolu barıştan, İmralı'dan, Öcalan'dan geçiyor. Barış için müzakere gerekiyor. Ama sizi biliyoruz. Silahlardan besleniyorsunuz."

Yapılan konuşmaların ardından faaliyet ve mali raporları okundu. Daha sonra tek liste ile gidilen seçimlerde Saip Kaya ile Neslişah Çetinkaya, yeni eşbaşkanlar olarak seçildi.  

‘Zindanlara ses olalım’

Dem Parti Manisa İl Örgütü de, Yunusemre ilçesinde bulunan bir düğün salonunda kongresini gerçekleştirdi. Divan seçiminin ardından saygı duruşunda bulunulan kongrede, daha sonra konuşmalara geçildi. Kongreye, DEM Parti Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit katıldı.

Kongrede konuşan Koçyiğit, "Gerektiği gibi mücadele etmediğimiz için cezaevlerinde sorumluluk alan ve tecrit kırılsın diye bedenini açlığa yatıran bütün siyasi mahpusları selamlıyorum. Onlar bize bir mesajı ulaştırmaya çalışıyorlar, bir dertleri var. Dört duvar arasında bir ses çıkarmaya çalışıyorlar. O zaman bizlerde daha fazla sorumluluk almalıyız. Sayın Öcalan'a yönelik tecridin bütün bu karanlıkların sebebi olduğunu, Kürt sorununun önündeki en büyük engel olduğunu görmek zorundayız. Bu buna karşı tutum almamız gerekir. Zindanlara ses olmalıyız ki bu süreci hep beraber aşalım" diye belirtti.  

Konuşmaların ardından mali ve faaliyet raporları okunduktan yapılan seçimde, Hüseyin Kılıç ve Semra Elgörmüş, Dem Parti Manisa İl Eşbaşkanları olarak seçildi.

Kaynak: MA