SUR AJANS- Şırnak Silopi İlçe Belediyesi’ni 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri’nde kayyımdan 273 milyon TL borçla devralan Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimi, halkçı belediyeciliği tüm mekanizmalarda işletiyor. HDP'nin kayyım atanmayan 6 belediyesinden biri olan Silopi Belediyesi, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Türkiye Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Genel-İş) ile örnek bir Toplu İş Sözleşmesi’ne (TİS) imza atıyor. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2023 yılı için enflasyon oranını yüzde 64,77 olarak açıklarken, hükümet 11 bin 403 TL’lik olan asgari ücrete yüzde 49 oranında zam yaptı. Emekçi kesim her geçen gün artan enflasyonun altında ezilirken, belediye yarın yapılacak törenle imzalanması beklenen TİS ile kadrolu çalışanların ücretini 44 bin, taşeron işçilerin ise 38 bin TL’ye yükseltecek.

‘Belediyenin sorumluluğunu yerine getirdik’

Sözleşmeye dair konuşan Silopi Belediyesi Eşbaşkanı Süleyman Şavluk, ülkede yaşanan ekonomik kriz karşısında belediyedeki emekçileri korumaya çalıştıklarını söyledi.  Şavluk, “Emekçilerin alın terinin hakkını vermeye çalışıyoruz. Belediye eşbaşkanları ve meclis üyeleri olarak hayat pahalılığına karşı emekçilerin omuzlarındaki yükü azaltmak istedik. Devalüasyon altında ezilmelerine izin vermeyeceğiz. Ahlaki ve politik olarak üzerimize düşen bütün sorumluluğu yerine getiriyoruz”  diye belirtti.

Yüzde 99 ile yüzde 116 oranında zam

Belediye Eşbaşkanı Adalet Fidan, 2019 yılında göreve geldiklerinde çalışanların emeklerinin karşılığını alamadıklarını gördüklerini ve ücretleri iyileştirdiklerini söyledi. Fidan, “Sistem halk arasında oluşturduğu sınıfı emekçiler arasında da oluşturuyor. Göreve gelir gelmez ilk hedeflerimizden biri kadrolu ve kadrosuz emekçiler arasındaki ücret eşitsizliğini gidermek oldu. Belediyedeki tüm emekçilerin aynı ücreti almasına gayret ettik. Onun için TİS sözleşmelerinde bu hususu hep göz önünde bulundurduk” dedi. Şu an Silopi Belediyesi bünyesinde 104 kadrolu ve 214 taşeron personelin olduğunu aktaran Fidan, “Yeni yaptığımız TİS ile kadrolu çalışanlara yüzde 99 zam yaparak şimdiki maaşlarını 44 bin TL’ye yükselttik. Yine kadrolu olamayan emekçi arkadaşlarımıza da yüzde 116 oranında zam yaparak ücretlerin 38 bin TL’ye yükselttik. Bir sonraki sözleşme ile tüm arkadaşlarımızın aynı maaşı alacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

GENEL-İŞ: Anlaşma sağlandı

Genel-İş Şırnak Şubesi Eşbaşkanı Ayhan Ergen ise, varılan sözleşmeye dair şunları söyledi: “Eşbaşkanlarımız, emekçi arkadaşlarımızın enflasyona yenilmesine izin vermedi. Belediyelerden beklentimiz, yayınlanan enflasyonla gerçek enflasyon arasındaki farkı dikkate almalarıdır. Bu yapılmadığı zaman emekçi arkadaşlarımız enflasyon altında eziliyor. Yapılan görüşmelerde belediye eşbaşkanları emekçiyi korumak adına elinden geleni yaptı ve anlaşmaya vardık.  Bunun için Silopi Belediyesi’ne teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

Her ay bin lira yıpranma bedeli

Sendika ve belediye arasında varılan TİS’in maddeleri şöyle:

* Yasa gereğince verilen 52 günlük ilave tediyeye ilaveten ayrı olarak, 2024 ve 2025 yıllarında 60 günlük ücretleri tutarında sendika ikramiyeleri Şubat-Mayıs-Ağustos ve Kasım aylarında 4 eşit taksitle verilecek,

* Bütün çalışanlara her ay bin TL yıpranma ücreti,

* Sendika üyesi tüm işçilere (Bekar ve Evli fark etmeksizin) “aile ve çocuk yardımı” adı altında her ay net 2 bin 500 TL,

* İlkokulda okuyan her kız çocuğu için net bin, erkek çocuğu için net 500 TL,

* Ortaokulda okuyan her kız çocuğu için net bin 500 TL, erkek çocuğu için net bin TL.

Merkez Bankası'nın 2023 zararı Merkez Bankası'nın 2023 zararı

* Lisede okuyan her kız çocuğu için net 2 bin TL, erkek çocuğu için net bin TL,

* İşçilere her yıl 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, Ramazan ve Kurban bayramlarında net 2 biner TL yardım,

* İşçilere, yazlık giyim yardımı olarak Mayıs ayında net 2 bin, kışlık giyim yardımı olarak Ekim ayında net 2 bin TL giyim yardımı yapılacaktır. 

* Yükseköğrenim gören her kız çocuğu için net 3 bin 500 TL, her erkek çocuğu için net 2 bin TL öğrenim yardımı, okul yaşına gelmiş kız çocuklarını okula göndermeyen işçinin erkek çocuğuna öğrenim yardımı verilmeyecektir.

Editör: Ali Abbas Yılmaz