SUR AJANS- Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) yönetimindeki Silopi Belediyesi’nin Dünya Çevre Günü dolayısıyla yapmak istediği çöp toplama etkinliği polis tarafından valilik yasağı gerekçe gösterilerek engellendi.

Valilik Yasak Temizlik (1)

Etkinlikten önce belediye onlarca polis tarafından geliş gidişlere kapatıldı. Buna karşı belediye avukatları Silopi Cumhuriyet Başsavcılığına giderek suç duyurusunda bulundu.

Yapılan suç duyurusu ardından Silopi Belediye Eşbaşkanları Jiyan Ormanlı ve Renas Onuk, Şırnak Milletvekilleri Newroz Uysal Aslan, Mehmet Zeki İrmez ve DEM Parti ilçe örgütü ile belediye çalışanları belediye binası önünde ellerinde çöp poşeti ile basın açıklaması yaptı.  

Valilik Yasak Temizlik (2)

Bayram, konser ve kayyım nöbeti: Saygı duyun Bayram, konser ve kayyım nöbeti: Saygı duyun

‘Kabul etmiyoruz’

Basın açıklaması Silopi belediye eşbaşkanı Jiyan Ormanlı yaptı. Ormanlı, belediye faaliyetinin engellenmesinin kabul edilir bir tarafının olmadığını ifade ederek, “Biz bugün Dünya Çevre Günü dolayısıyla belediye çalışanları, milletvekillerimiz, kurumlarımız ile çöp toplama faaliyeti gerçekleştirmek istedik. Ancak bu faaliyetimiz valilik yasağı gerekçe gösterilerek engellendi. Yapacağımız devletin resmi kurumunun bir etkinliğiydi. Bizler bu kararı kabul etmiyor ve kınıyoruz” dedi.

Editör: Haber Merkezi