SUR AJANS- Yerel seçimlerin ardından kayyım rejimine son verilen belediyelerden biri de Diyarbakır’ın Silvan ilçe belediyesi oldu. İki dönem kayyım idaresinde olan belediyeyi Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) kazandı. Kayyım ile yönetilen birçok belediyede olduğu gibi Silvan Belediyesi’nde de ilk olarak kadın çalışmaları hedef alındı. Belediye bünyesinde çalışma yürüten “Kadın Müdürlüğü” pasifize edilirken, kadınlar için açılan halı atölyesi malzemeleri çürümeye bırakıldı. Seçimlerin üzerinden geçen 3 ayda Silvan Belediyesi, Kadın Müdürlüğü’nü aktifleştirdi.

Silvan Belediye Eşbaşkanı Sevim Biçici, kayyımdan devraldıkları belediyenin çalışmalarını değerlendirdi. 

Silvan Belediyesi Esbaskani Sevim Bicici

Seçimlerin ardından yapılan ilk belediye meclis toplantısından kadın müdürlüğünün aktifleştirilmesi kararı aldıklarını dile getiren Biçici, “Bu ay kadın müdürlüğümüzü tekrar açma üzerinden girişimlerimiz oldu. Artık tekrar aktifleşme dönemine girdik diyebiliriz” dedi.

Makinalar çürümeye bırakıldı

Biçici, Cumhurbaşkanı Erdoğan imzalı Kamuda Tasarruf Tedbirleri’ni hatırlatarak , “Biliyorsunuz seçimden hemen sonra bir tasarruf paketi önümüze konuldu. Hazırlanan bu paketin amacı iş yapmamamız. Ancak biz çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Şuanda bir halı atölyesi açma hazırlığındayız. Yeri tahsis ediyoruz.  Mekânın içyapısını düzenleme, boya ve badana gibi çalışmalar yürütüyoruz. Makinalarımız var, garaja atılmış, bu süreçte bakımları yapılmamış. Onların bakımlarını yapıyoruz. Hatta seramik yapılan bir makinamız da vardı. Ancak o makinaya bulamadık” diye belirtti.

Silvan’dan Avrupa’ya pazar

Silvanlı kadınlar için bir önceki dönemlerde hem halı dokuma atölyeleri hem de satabilecekleri Pazar alanlarının oluşturulduğunu altını çizen Biçici, şunları söyledi: “Açılan atölyeler başka kurumlara devredilmiş. İşler durumda olanlar da, bakılmadığı için kapatılmış. O yüzden makinalarımız depolarda bakımsız bir halde duruyordu. Onları bir araya getirip, bakımlarını yaptık mekânında düzenlemesini yapıp, tekrar o kursları atölyeleri faal hale getireceğiz. Kooperatifleşip Silvan’dan Avrupa’ya kadar bir pazar oluşturmayı düşünüyoruz.”

Kadının renginin Silvan’da yok edilmek istendiğini söyleyen Biçici, “Burada çalışan bir sürü kadın memur arkadaş var ama hiçbiri müdürlükte değildi. Biz geldiğimizde ilk dokunuşlarımızda kadın olan arkadaşları müdürlüğe getirme oldu. Sadece Silvan’ın sokakları değil, belediye kurumu içerisinde de bir kadın rengi yoktu. Fiziki ve zihniyet olarak erkekleşmiş bir kurumu devraldık. İçinde küçük dokunuşlar yaparak, önemli dediğimiz yerlerde kadınları yönetime getirerek başladık bu işe” dedi.

İYİ Parti'den kritik istifa İYİ Parti'den kritik istifa

‘Stratejik planımızı hazırlıyoruz’

Hazırlığı yapılan projeler dışında mahallerde düzenledikleri kadın toplantıları ile birlikte esnaf ve çalışan kadınlarla bir araya geldiklerini aktaran Biçici, “Bu 5 yıllık süreçte neler yapabiliriz üzerinden toplantılarımız oldu.  Stratejik planımızı şuanda hazırlıyoruz. Kadınlarla birlikte ortaya çıkan projeleri tartışıyoruz. Kadın istihdamına yönelik kendi projelerimiz de vardı. Kadınların rahat edebileceği, kadınlara ait bir alan isteği öncelikli, konuyla ilgili girişimlerimizi başlattık. Araştırmalarımızı sürdürüyoruz. Belediyeye ait yerleri değerlendirme çalışmalarımız devam ediyor” ifadelerini kullandı.

‘Biz halkla birlikte yürüyoruz’

Hakkari Belediyesi’ne kayyım atanmasına ilişkin de konuşan Biçici, “Kayyım atanmasının tek sebebi belediyeyi gasp etmek değil. Kadınların, gençlerin umudunu da gasp etmektir. Bu denenen politikalar onları bir yere taşımaz. Bunu artık görmeliler. Halkın ve kadınların olmadığı hiçbir yol sizi yürütmez, yolunuz tıkanır. Biz halkla birlikte olduğumuz için, onlardan biri olduğumuz için bu yolun açık olduğunu biliyoruz. Bu yolda yürüyeceğiz, yürümeye de devam edeceğiz. Biz ne olursa olsun, ne yaparlarsa yapsınlar çalışmalarımıza da devam edeceğiz. Bugün belki imkânlar kısıtlı, zorlanıyoruz ama imkânları da arttırabilme çalışmalarımız olacak” ifadelerini kullandı.

Kaynak: MA