SUR AJANS- Şırnak’taki uzman çavuş tacizini takip ederek, kamuoyunu bilgilendiren Şırnak Barosu'nun Başkanı Rojhat Dilsiz, hem kendisinin hem de baronun tehdit ve hakaretlere maruz kaldığını aktardı.

Şırnak’ın merkez Dicle Mahallesi’nde 12 Nisan’da yaşanan uzman çavuş tacizini takip ederek, yargıya taşıyan Şırnak Barosu Başkanı Rojhat Dilsiz, sanal medya platformu üzerinden tehditlere maruz kaldıklarını belirtti. Uzman Çavuş Zekeriya Çelik’in yolda yürüyen iki kadına cinsel saldırıda bulunmasının ardından yaşanan sürece müdahil olan Şırnak Barosu, cinsel saldırıyla ilgili süreci başından takip ederek, kamuoyunu bilgilendirdi.

Suudi Arabistan ile Suriye ilişkilerinde yeni dönem Suudi Arabistan ile Suriye ilişkilerinde yeni dönem

Dilsiz, barolarına dönük tehdit ve hakaretlere karşı sanal medya hesabı üzerinden açıklama yaptı. Tehditlere karşı hukuki süreci başlattıklarını aktaran Dilsiz, sürece dair bilgilendirme amaçlı yaptıkları açıklama ve paylaşımlar sonrasında kötü niyetli bir kesim tarafından alenen linçe uğratıldıklarını kaydetti.

Yasal süreç başlatıldı

Polis ya da askerlerin olduğu dosyalarda faillerin korunduğunu ifade eden Dilsiz, baroya dönük hakaret ve tehditlerde bulunan şahıs veya şahıslar hakkında hukuki süreci başlattıklarını vurguladı. Dilsiz, açıklamasında şunları belirtti: “Faili kolluk olan dosyalarda yaşanan cezasızlık kültürü ve faillerin korunup kollandıklarına dair oluşan toplumsal hafıza çoğu zaman maalesef şiddette dönüşüyor. ‘Milletvekili, belediye başkanı, avukat vs. dahi olsa hiç kimsenin suç işleme özgürlüğü yoktur, cezasını çekmelidir’ düsturunu dillerine pelesenk etmiş olanlar; fail bir kamu görevlisi olunca hep bir ağızdan olayı örtbas etmeyi, bizlere saldırmayı kendilerine görev addettiler. İyi bilinsin ki! Yapmış olduğumuz paylaşımlar nedeniyle başkanı olduğum kuruma ve bizzat şahsıma gerek sosyal medya üzerinden aleni olarak, gerekse özelden mesaj atarak hakaret ve tehdit edenleri kayıt altına aldığımızı ve yasal süreci başlattığımızı ifade etmek isteriz.”

Kaynak: MA