Şırnak Barosu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in “Biz geçmişimizde siyasi cinayetlere şahit olduk ama mertçeydi”  sözlerine tepki gösterdi. Baronun X sanal medya hesabından yapılan açıklamada, “Şırnak Barosu olarak, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'i bu vahim açıklamasından dolayı kınıyor, devletin var oluşunun nedeninin öncelikli olarak insanların can güvenliğini sağlamak olduğunu dile getiriyoruz” denildi.

‘Merçte’ dediği cinayetleri açıklasın’

Dem Parti belediye eşbaşkan adaylarına gözaltı Dem Parti belediye eşbaşkan adaylarına gözaltı

Açıklamada şunlar belirtildi: “Türkiye’nin yakın tarihinde kara bir leke olarak adlandırılan faili meçhul cinayetler Akşener’in de bir dönem İçişleri Bakan’ı olduğu 90’lı yıllarda büyük oranda tırmanışa geçmiş ve bugüne kadar failleri bulun(a)mayan 17 bin kişi bu ‘siyasi cinayetlerle’ katledilmiştir. O döneme dair kısmen açılan soruşturmalara ilişkin cezasızlık politikası süregelmiş ve dosyaların büyük bir kısmı gelinen süreçte zaman aşımına uğramıştır. Bu dosyalarda etkili soruşturma yürütülmemiş, faillerin belirlenmesi yerine, faillerin korunduğu, mağdurların daha da mağdur edildiği bir anlayış içerisinde olunmuştur. Hukuk devleti; açıklık, hesap verilebilirlik ve denetlenebilirliğin hakim olduğu rejimin adıdır.

Şırnak Barosu olarak, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i bu vakim açıklamasından dolayı kınıyor, devletin var oluşunun nedeninin öncelikli olarak insanların can güvenliğini sağlamak olduğunu dile getiriyoruz. Bununla beraber Akşener’in konuşmalarında adı geçen ve bilgisi dahilinde olan bu ‘Mertçe’ siyasi cinayetler ile ilgili bilgilerini kamuoyuna ve yasal mercilere açıklamasını bekliyoruz.”

  

Editör: Ali Abbas Yılmaz