SUR AJANS- Şırnak’ın Cizre ilçesinde etkili olan sağanak yağış sonrası meydana gelen sel felaketine dair açıklama yapıldı. Cizre Ticaret ve Sanayi Odası’nın önünde gerçekleştirilen açıklamaya, Şırnak Barosu ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

DEM Parti İstasyon Meydanı’ndan seslendi: Bu meydan… DEM Parti İstasyon Meydanı’ndan seslendi: Bu meydan…

Açıklamayı yapan Şırnak Barosu Başkanı Rojhat Dilsiz, alınmayan önlemler nedeniyle ilçede her yıl sel felaketinin meydana geldiğini belirtti. Dilsiz, “Tarihi binlerce yıl öncesine dayanan, bilim insanları, edebiyatçılar ve büyük siyasetçiler yetiştiren bu kadim toprakların şuan içinde bulunduğu içler acısı durum hepimizi derinden kaygılandırmakta ve sivil toplum örgütleri olarak yetkili mercilere sesimizi duyurabilmek amacıyla bu açıklamayı yapma gereği duymaktayız. İlçemizde Mart ayında yaşanan selin izleri henüz silinmemişken son yaşanan sel felaketi binlerce vatandaşımızı etkilemiş, yüzlerce ev ve işyeri hasar görmüştür. Neredeyse her sene yaşanan yağışın felakete dönüşmesi, alınmayan önlemler, sarılamayan yaralar binlerce vatandaşımızın mağdur edilmesine yol açmıştır” ifadelerini kullandı.

Rapor hazırlanacak

Kentin sorunlarına ilişkin kapsamlı bir çalışma yürüteceklerini aktaran Dilsiz, yakın bir zamanda da bu raporu kamuoyuyla paylaşacaklarını dile getirdi. Dilsiz, şunları belirtti: “Yakın bir zamanda kısaca bahsettiğimiz bu sorunlara ilişkin yapacağımız kapsamlı bir çalışma sonunda ortaya koyacağımız bir perspektifi, bilim insanlarının da bulunacağı bir çalıştaydan sonra hazırlayacağımız bir raporla kamuoyuna ve yetkili mercilere duyuracağız.”

Kaynak: MA