Madımak Oteli’nde 2 Temmuz 1993’te 33 aydının yakılarak öldürülmesine ilişkin davada mahkeme heyeti davanın düşmesine karar verdi. Savcı, 30 yıllık olağanüstü zaman aşımı süresinin 2 Temmuz’da dolduğunu söyleyerek üç firari sanık hakkında zaman aşımı uygulanarak davanın düşmesini talep etmişti. Sivas Katliamı Davası, 30 yıl sonra zaman aşımı nedeniyle düşmüştü.

Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesinin gerekçeli kararında, sanıkların yargılanmalarının başladığı tarihte üzerlerine atılı 765 sayılı Türk Ceza Kanunu’ndaki (TCK) “cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs” suçunun, 5237 sayılı TCK’de “anayasayı ihlal” suçuna karşılık geldiği belirtildi.

765 sayılı TCK’de sanıklara atılı suç için belirlenen 30 yıllık zaman aşımı süresinin 2 Temmuz 2023 itibarıyla dolduğu ifade edildi. Ayrıca, haklarında kaçak kararı verilen sanıklar için yeni TCK’ye göre uzamış zaman aşımı süresinin 45 yıl olduğu, ancak sanıklar lehine olan kanun uygulaması gerektiği, bu nedenle sürenin 30 yıl olduğu ve bu gerekçeyle davanın düşürüldüğü kaydedildi.

Diyarbakır’da hasta ve sağlık çalışanları yemekten zehirlendi Diyarbakır’da hasta ve sağlık çalışanları yemekten zehirlendi

Suç tarihinde yürürlükte olan 765 sayılı TCK’de “insanlığa karşı suç” tanımının ve yaptırımının bulunmadığı, bu nedenle hukukun temel ilkeleri gereği sanıkların bu suçtan dolayı cezalandırılamayacağı belirtildi.

Editör: Ali Abbas Yılmaz