SUR AJANS- Dinci gerici kalabalıklar tarafından devlet yönetiminin gözetiminde 33 canın yakılarak katledildiği Sivas Madımak Katliamı’nın üzerinden 31 yıl geçti ancak asıl sorumluluğu olanlar adalet önünde hesap vermedi. Açılan tüm davalar zaman aşımına uğratılarak katliamı planlayanlar adeta gizli tutuldu. Alevi toplumu için derin bir yaranın adresi olan Madımak Oteli, geçen bunca yıla rağmen hala ‘Utanç Müzesi’ne dönüştürülmedi.

Madimak Katliami Sivas Kolej

Kitle toplandı

Katliamın 31. Yılında ‘Faşist ve Şeriatçı Kuşatmaya Karşı Laik, Demokratik Cumhuriyet İçin 2 Temmuz’da Sivas’tayız’ çağrısıyla ülkenin birçok kentinden Sivas’a gelen yurttaşlar Cemevi önünde toplanarak yürüyüş için bir araya geliyor.

Yüzde 68 engele rağmen, cezaevine gönderildi Yüzde 68 engele rağmen, cezaevine gönderildi

Seyrantepe/Kolej Mahallesi’nde bulunan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Sivas Şubesi ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Sivas Şubesi önünde bulunan Seyrantepe’den başlayıp, Mevlana Caddesi üzerinden Hükümet Meydan ve Madımak Oteli’nin bulunduğu yere kadar yapılacak yürüyüş güzergahı geceden bu yana polis barikatları ile çevrilmiş durumda.

Kitle buradan başlayacak yürüyüş sonrasında katliamın yaşandığı Madımak Oteli önünde buluşarak karanfiller bırakacak.

Kaynak: PİRHA