Kadınlara evlilik öncesi soyadlarını kullanma hakkı veren Anayasa Mahkemesi (AYM) kararı bugün yürürlüğe girdi. Kadınlar bügünden itibaren dava açmadan ve evlendirme memuruna sadece "Sadece bekarlık soyadımı kullanmak istiyorum" diyerek bu hakkı kullanabilecek. Gözler, AYM’nin yasal boşluk doğmaması için tanıdığı dokuz aylık süreçte yeni düzenleme yapmayan Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) çevrildi. Karar şu an yürürlükte. TBMM'nin, yasal düzenleme yaparak boşluğu gidermesi bekleniyor.

Türk Medeni Kanununun 187. maddesine göre kadınların, evlilik sonrasında eşlerinin soyismini alma zorunluluğu bulunuyordu.

Alevi Topluluklar Konferansı: Abdal Alevilerin Tahtacı Alevilerle benzerlikleri var Alevi Topluluklar Konferansı: Abdal Alevilerin Tahtacı Alevilerle benzerlikleri var

İsteyenler bekarlık soyadını eşinin soyisminin önünde kullanabilse de bu hak sadece bir evlilik için geçerliydi. Kanun maddesi eşitliğe aykırı görülerek Anayasa Mahkemesine taşındı. Yüksek Mahkeme başvuruyu haklı buldu, kadınların sadece bekarlık soyadını kullanabileceğini ve iki soyisim kullanmada sınır bulunmayacağı hükmedildi.

22 Nisan 2023'te verilen bu karar 28 Nisan 2023'te ise Resmi Gazetede yayımlandı. Kanunda boşluk oluşmaması için, meclis'e 9 ay içinde düzenleme yapma süresi tanındı. Meclis bu süreçte bir çalışma yapmadı karar yürülüğe girdi. Meclis'in, Yeni Yargı Paketi içerisinde konuya ele alması beklenirken, Yüksek Mahkeme'nin kararının tersi yönünde bir düzenleme yapılmazsa kadınlar mahkemeye başvurmadan sadece evlilik öncesindeki soy isimlerini kullanabilecek.

Editör: Arif Bulut