Spor yaralanmalarında doğru ve zamanında müdahale, kişinin gelişimi gelişimi üzerinde oldukça önem taşıyor. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Spor Hekimi Uzmanı Dr. Ahsen Oğul, spor yaralanmalarında ilk 72 saatin önemine vurgu yaptı.

Sağlıklı bir yaşamın düzenli egzersizle mümkün olabileceği bilinirken, uzmanlar spor yapılmadığı takdirde Türkiye’de obez oranının yüzde 55’i aşacağı bilgisini verdi.

Spor hekimliğinin çoğu hastanede bulunduğunu belirten Spor Hekimi Uzmanı Dr. Ahsen Oğul, spora katılmadan önce kişinin muhakkak bir spor taraması yapması gerektiğine dikkat çekti.

Kadınlarda obezite daha yüksek

Spor yaralarından korunma ve yaralanma gerçekleştiği zaman tanı, tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri için destekte bulunduklarını ifade eden Oğul, “Dünya Obezite Federasyonu Obezite Günü'nde bir atlas yayınladı. Bu atlasta ‘bakış açımızı değiştirelim ve artık obeziteyi yılın mottosu olarak konuşalım’ dediler. Atlas açıkçası Türkiye için çok iyi verilere sahip değil. Obezitenin 2015 yılında veri olarak Türkiye’de yüzde 55’i aşacağı verilmiş. Kadınlarda yüzde 60’ı, erkeklerde yüzde 49’u geçeceği söyleniyor. Bu verilere dayanarak halkımızı daha fazla egzersize katılımını sağlamamız gerekiyor. Bunun için Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) önerileri var. Her bireyin haftada en az orta ya da yüksek tempoda egzersiz yapması gerekiyor. Kadınlara özel bir dikkat çekmek istiyorum” dedi.

‘Kadınlarımızı daha fazla fiziksel aktiviteye yöneltmemiz gerekiyor’

Özellikle Diyarbakır’da kadınların spora fazla önem vermediğini söyleyen Oğul, “Diyarbakır’da özellikle gün içerisinde polikliniğimize gelen spor yaralanmalarının çok çok azı kadınlardan oluşuyor. Bizim kadınlarımızı daha fazla fiziksel aktiviteye yöneltmemiz, sporun içerisine dahil etmemiz gerekiyor. Kadınlar özelinde fiziksel aktivitenin yararlarını, obezitenin zararlarını ve meydana getirdiği riskleri ayrıntılı olarak anlatıp daha fazla katılımını sağlamamız gerekiyor” diye konuştu.

‘Spor yaralanmalarından sonra ilk 72 saat soğuk uygulama yapılması gerekiyor’

Spor yaralanmalarından sonra ilk 72 saat boyunca zedelenmiş dokunun kullanılmamasının çok önemli olduğuna vurgu yapan Oğul, şunları kaydetti: “Spor yaralanmaları sonrası akut dönemde poliklinikte sık karşılaştığımız yapılan yanlışlar var. Bunlardan en önemlisi sıcak uygulama ve masaj yapılmasıdır. Spor yaralanmalarından sonra ilk 72 saat soğuk uygulama yapılması gerekiyor. Yine masaj yapılmaması, saunaya girilmemesi ve alkol kullanılmaması gerekiyor. Aynı zamanda bir bükülmede bandaj ile bölgeye verilen yükün azaltılması, desteklenmesi ve ilk 72 saat boyunca yaralanmış dokuyu kullanmamak bizim için önemlidir.” (Kaynak: İHA)  

Editör: Ali Abbas Yılmaz