Birçok açıdan zorlu geçen 2 yılın ardından belki de daha da zorlu geçecek yeni bir yayın yılına daha giriyoruz.

Geçtiğimiz yıl depremin yıkıcı etkileri bölgenin 11 ilinde tarifsiz acılara yol açmıştı. 6 Şubat depremi Diyarbakır’da da yıkım ve can kayıplarına yol açtı. Kentte yıkılan binalar içinde depremin simgesi haline gelen Diyar Galeria da vardı ve Sur Ajans bürosu da depremin yıkıcı etkisine maruz kaldı. Deprem sonrası büromuzu kullanamasak da faaliyetlerimizi biran olsun aksatmadan yayın akışımızı sürdürdük.

Dicle Üniversitesi işçileri: Taşeron statüsünde çalıştırılıyoruz Dicle Üniversitesi işçileri: Taşeron statüsünde çalıştırılıyoruz

Geride kalan yıl depremin yıkıcı etkilerinin yanısıra ekonomik açıdan da ciddi şekilde zorlandığımız bir yıl oldu. Ülkede yaşanan ve sürekli derinleşen ekonomik kriz koşullarında toplumsal yaşamın tüm alanlarına belirsizlik ve kaygı hali hakim oldu. Toplumsal sorunların ağırlaşmasına, ülkedeki özgürlük alanlarının daha da daralması ve basın özgürlüğü önündeki engellere yenilerinin eklenmesi eşlik etti. Gazeteciler üzerinde artan baskılar, birçok gazeteci açısından fiziki özgürlük koşullarının ortadan kalkmasına neden oldu.

Dijital yayın alanına yönelik yürürlüğe giren ilan hakkı her ne kadar ekonomik anlamda belli bir imkan olarak gözükse de tık kriterlerine ulaşma ve ilan hakkının sürekliliğinin korunması kaygısı haber içeriklerinin toplumsal sorun alanlarından uzaklaşması ve trend haberlere, popüler konulara eğilimi arttırdı. Toplumun tüketim alışkanlıklarının piyasa koşullarına göre şekillenmesine, haber içeriklerinin de söz konusu tüketim dünyasına ayak uydurması eşlik etti.

2024 yılının ilk ayı geride kaldı ve ülke gündemi yerel seçimlere kilitlenmiş durumda. Yeni yılın ilk ayı zam furyası ile geçti ve yurttaşların geçim derdi yeni yılla birlikte daha da katlandı. Partilerin aday belirleme süreçleri önemli bir gündem başlığı olarak öne çıktı. DEM Partinin aday belirlemede uyguladığı ön seçimler ise gündemin sıcak başlıklarından biriydi. Bölgede ise seçmen kaydırmaları ve kayyım belediyelerin taşınmaz satışları gündemin yine öne çıkan başlıkları arasında.

Sur Ajans üçüncü yayın yılına seçim gündeminin sıcak atmosferinde giriyor. Toplumsal sorunlara odaklı haber içeriklerimiz yeni yayın yılında da artarak devam edecektir. Yurttaşların büyük küçük demeden tüm sorunlarına karşı duyarlılığımız süreceği gibi kentin, ülkenin sıcak gündemlerini de anında yansıtabilmenin azami çabasında olacağız.

Yeni yayın yılında ekonomik sorunları geride bırakmanın umudu ile daha etkili ve güçlü bir Sur Ajans için emeğimizi daha da yoğunlaştırarak yurttaşların sesinin daha gür çıkmasına katkımızı aralıksız sürdüreceğiz. Yeni yayın yılımızın Sur Ajans’a ve özgür basın alanına güç katması umuduyla tüm basın emekçilerini selamlıyoruz.

Editör: Ali Abbas Yılmaz