SUR AJANS- Sivas'ta 19'uncu yüzyıldan kalma olduğu düşünülen ve geçmişte Ermeniler tarafından kullanılan Surp Garabet kilisesi tapulu sahibi olduğu iddia edilen Hatice Akay tarafından emlak danışmanına verilerek 16 milyon TL karşılığında satılığa çıkarıldı.

Konuya ilişkin Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi DEM Parti Mêrdîn Milletvekili George Aslan, konuyu Meclis gündemine taşıyarak, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Aslan verdiği soru önergesinin gerekçesinde; Hristiyanların kutsal ibadet yerleri olan kilise ve manastırların şahıslarca satışa çıkarılması, Hristiyan yurttaşları rencide eden bir durumdur. Söz konusu kilise ve manastırların satılığa çıkarılmasının önlenmesi ve ülkenin ortak değeri olan bu tarihi ibadethanelerin korunması iktidarın sorumluluğundadır” diye belirtti.

Aslan konu bağlamında Ersoy’ya şu soruları yöneltti:

*Sivas’ın Hafik ilçesinde bulunan Surp Garabet Kilisenin basına yansıdığı üzere internet üzerinden satışa çıkarıldığına ilişkin bilginiz var mıdır?

*Adı geçen kilisenin tapusunun şahsa ait olduğu iddiası doğru mudur? Doğruysa kilisenin tapusu nasıl ve hangi şartlarda şahsa geçmiştir?

*Tapusu Bakanlığınıza ait kaç kilise ve manastır mevcuttur? AKP iktidarları döneminde tapusu şahıslara geçmiş veya satılığa çıkarılmış kilise ve manastır sayısı kaçtır?

23 Nisan Çocuk Bayramı: 552 çocuk anneleriyle cezaevinde 23 Nisan Çocuk Bayramı: 552 çocuk anneleriyle cezaevinde

*Kilise, manastır ve diğer din ve inançlara ait ibadethanelerin kişiler tarafından satışının engellenmesi için herhangi bir çalışmanız var mıdır?

*Surp Garabet Kilise ve benzer şekilde tapusu şahıslara geçmiş olan kilise ve manastırların sahiplerine iadesi için çalışmalarınız var mıdır/olacak mıdır?

Editör: Haber Merkezi