Yasağı dinlemeyen işçi, devrimci ve gençlik hareketleri, Taksim için direniyor. Şimdiye kadar Taksim Meydanı’na çıkmak isteyen gruplardan en az 38 kişi gözaltına alındı. Gazeteci Zeynep Kuray da darp edilerek, gözaltına alındı. 

Devrimci, işçi ve gençlik hareketleri, birçok güzergahtan 1 Mayıs’a yasaklanan Taksim Meydanı’na çıkmak için mücadele ediyor. Umut-Sen üyeleri de, Taksim Meydanı’na yürümek için Beşiktaş’ta bir araya geldi. “Zam, zülüm, katliam düzenin üstüne yürü” yazılı pankart açan grup, yürüyüş esnasında “Yaşasın Taksim mücadelemiz”, “Yaşasın 1Mayıs” ve “Taksim işçiye yasaklanamaz” sloganları attı. Bir müddet sonra polis barikatıyla karşılaşan Umut-Sen üyeleri, sloganlarla polisleri protesto etti. Gruba saldıran polis, en az 12 kişiyi burada gözaltına aldı. Gözaltına direnenler sloganlarla direnirken, polis, ağızlarını kapatarak, şiddet uyguladı. 

Ayrıca haber takibi yapan gazeteciler de engellendi. 

Gençlik Komiteleri ise, Maçka Parkı tarafında Şairler Parkı’na, “Yaşarken 1, ölürken 1 sayıdan fazlayız” yazılı pankart ile yürüyüş düzenledi. “İsyan, devrim, özgürlük” ve “Yek Gûlan” sloganlarını atan grup, Şairler Parkı girişinde bekleyen polis barikatını aşmaya çalışırken saldırısı ve şiddetine maruz kaldı. Burada da en az 20 kişi gözaltına alındı.

Gazeteci Kuray’a şiddet 

Polis, haber takibi yapan gazeteci Zeynep Kuray’a da saldırdı. Polis, daha sonra Kuray’ı saçlarından tutarak, yerde sürükledi. Bu esnada gazeteci olduğunu söylemesine rağmen Kuray gözaltına alındı. 

Diğer gazeteciler ise alandan uzaklaştırıldı. 

Sabah saatlerinde yasağa rağmen Taksim Meydanı’na yürüyen Mücadele Birliği Platformu ile DİSK’e bağlı İnşaat İş ve Enerji Sen üyeleri de polis saldırısına maruz kalmıştı ve en az 6 kişi gözaltına alınmıştı. 

Elmadağ’dan Taksim’e yürüyen Mücadele Birliği Platformu üyeleri “Fabrikalar, tarlalar, siyasi iktidar her şey emeğin olacak”, “1 Mayıs alanı Taksim Meydanı”, “Yaşasın 1 Mayıs” “Bijî Yek Gulan” sloganları attı. Bu esnada polis gruptan 2 kişiyi şiddet kullanarak gözaltına alındı.

İnşaat İş ve Enerji Sen de aynı yerden Taksim Meydanı’na yürümek istedi. Gerçekleşen polis müdahalesinde en az 4 kişi gözaltına alındı. (Kaynak: MA)

Editör: Ali Abbas Yılmaz