SUR AJANS- Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ile Mezopotamya Fuarcılık işbirliğiyle düzenlenen 15'inci Mezopotamya Tarım ve Hayvancılık Fuarı, Fuar Kongre Merkezi’nde devam ediyor. 30 Nisan’da başlayan fuar, 4 Mayıs'a kadar sürecek. Zirai ilaç ve tarım araçlarının sergilendiği fuar da çiftçiye derman olmadı. Fuara Diyarbakır ilçeleri ve Mardin'den yoğun katılımın olduğu gözlemlenirken, buralardan gelen çiftçiler zirai ilaçlar ve aletlere yalnızca bakmakla yetindi.

Mezopotamya Tarim Fuar Fiyatlar

Çiftçi sorunları ve 'agroekolojik üretim' biçimi Çiftçi sorunları ve 'agroekolojik üretim' biçimi

Fuarda mikrofon uzattığımız çiftçiler fiyatları yüksek buldu.

Ürünleri pahalı buldular

Çiftçilik yaptığını belirten Eser Güneşli, fuarda tarım malzemelerinin ucuz olacağını düşünerek geldiğini fakat burada da ürünlerin pahalı olduğunu söyledi. Fuara gelen tarım araçları için bankaların faizi yükseltmesinden ötürü de alım yapamadıklarını söyleyen Gül, “Çiftçiler zaten bu pahalılıkta bir şey alamıyor. Üstüne kuraklık ta geldi, durumlar daha kötü” diye konuştu.

Diyarbakir Tarim Fuari Fiyatlar Ekipman

'Bankalar krediyi indirmeli'

Fuarlarda hem bankaların kredi faizlerini indirmesini, hem de fahiş olan malzeme fiyatlarının düşük olmasını beklediklerini belirten Güneşli, “Bu nedenle genel olarak çiftçiler olarak fuarda bir malzeme alamıyoruz. Fuar için kurulan bankalarda faizi yüksek tutuyorlar. Burada bir motoru 4 milyon TL’ye alsak, banka faiziyle fiyatı en az 7 milyona çiftçiye mal oluyor” diye konuştu. Buğday ve arpa ektiğini belirten Güneşli, şuana kadar durumlarının iyi olduğunu ama 20 gündür yağışın olmaması nedeniyle kuraklığın başladığını belirterek, ekinlerin zarar gördüğünü söyledi.

'Çiftçi mağdur'

Eşref Uludağ ise fuarda biçer malzemeleri almaya geldiğini söyledi. Fuardaki ekipmanların fiyatlarını yüksek bulduğunu belirten Uludağ, çiftçinin fuarda yalnızca malzemelere baktığını ve bir şey alımının mümkün olmadığını ifade etti. Uludağ, “Dışarıya göre fuarın fiyatı daha yüksek. Biz ancak malzemelere bakabiliyoruz. Bankalar çiftçinin yükünü artırıyor. Bir olan fiyatı 4’e çıkarıyor. Eskiden faiz aldığında senede bir kez ödeyebiliyordun şimdi bir trilyon çektiğinde sene sonunda 4 trilyon oluyor. Bu nedenle çiftçi mağdur” diye konuştu.

'Fuar dışarıdan daha pahalı'

Hasan Gül ise, fuardaki her ürüne baktığını söyledi. Dışarıda fiyatların daha ucuz olduğunu belirten Gül, "Her şey pahalı ama dışarıdan gelen markalar Euro, Dolar üzerinden getirdiğinden daha pahalı. Fuar piyasası dışarıdan daha pahalıdır" ifadelerinde bulundu.

Gül, fuarda Kürtçeye dair tek bir pankarta ya da broşüre rastlamadığını dile getirerek, Kürtçeye yeterince önem verilmemesini eleştirdi.

Editör: Haber Merkezi