SUR AJANS- Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti), kent dışında olan ve imkanı bulunmadığı için oy kullanmaya gelmekte zorlanan yurttaşlar için “DEM gelir bir oy hileleri bozar” şiarıyla başlattığı hareketli seçmen kampanyası büyük ilgi gördü.

DEM Parti’nin oluşturduğu Hareketli Seçmen Komisyonu’na binlerce başvuru yapıldı. Van, Bitlis ve Kars’ta de yoğun bir başvuru oldu. Sadece Van’da en az 8 bin kişinin Hareketli Seçmen İrtibat Merkezi’ne başvurduğu öğrenildi.

Taşımalı seçmene karşı hareketli seçmen

Bitlis’in Tatvan İlçesi de iktidarın “taşımalı seçmen” hilesine karşı, DEM Parti’nin hareketli seçmen kampanyası büyük ilgi gördü. Tatvan Hareketli Seçmen Eş Sözcüsü Safter Altun, iktidarın Kürdistan’da kritik il ve ilçelere göre belirlediği yerlere seçmen taşıyarak, “mühendislik” çalışması yürüttüğünü hatırlattı. Tatvan’ın Kale Mahallesi’ne 700 küsur seçmen taşındığını aktaran Altun, “Biz de bunun karşılığında hareketli seçmenlerimizi taşıyarak, sandığa getiriyoruz” dedi.

Yeşil Gelecek Endeksi'nde Türkiye  63'üncü oldu Yeşil Gelecek Endeksi'nde Türkiye  63'üncü oldu

Tatvan’da yaklaşık 4 bin seçmenin dışarıda olduğuna dikkati çeken Altun, binin üzerinde seçmen taşımayı hedeflediklerini dile getirdi. Altun, “Biz aslında oylarla seçimi kaybetmiyoruz. Sistem buraya ciddi sayıda seçmen taşıyor. Biz de buna karşılık kendi seçmenlerimizi getireceğiz. Bu da onun bir karşılığıdır. Bu seçim bizim için çok önemlidir. Herkes kendini seçime katmalı. Zaman bizim zamanımızdır. Kendimizi de kentimizi de biz yöneteceğiz” diye konuştu.

Sistem nasıl işliyor?

Hareketli seçmenlerin daha çok emekçi, öğrenci, ekonomik şartlardan dolayı il dışına çıkan kişiler olduğunu vurgulayan Altun, “Biz onları Tatvan’a getirip seçime katacağız. Biz partinin ve arkadaşların sosyal medyalarında bilgileri paylaştık. Onlarda bu sayede bize ulaştı. Bunun üzerinden genel merkezimiz bir sistem oluşturmuş.  Bu sisteme kayıtlarımızı yapacağız. Her yer kendi seçmeninin gidiş ve gelişleriyle ilgilenecek” ifadelerinde bulundu.

DEM Parti Bitlis İl Genel Meclis adayı Berivan Canbey de Tatvan Belediyesini geçen seçim 300 küsur oyla kaybettiklerini anımsatarak, “Hepimiz biliyoruz ki Kürdistan’ın birçok bölgesinde olduğu gibi dışarıdan çok sayıda seçmen usulsüz bir şekilde buraya getiriliyor. Buna karşı durmak için, bizim olan geri almakta kararlıyız. Herkesi demokratik hak olan oyunu kullanmaya davet ediyoruz. Bunun için de kolaylık sağlıyoruz. 300 küsur oyla kaybettiğimiz belediye hatırlayalım ve oy kullandığımız yere gelelim” çağrısında bulundu.

Kars

Kars’ta da çok sayıda seçmen kent dışında. DEM Parti Kars Hareketli Seçmen Komisyonu üyesi Ayhan Kurtalan, partinin hareketli seçmen çağrısının hemen ardından, kent dışındaki seçmeni getirmek için harekete geçtiklerini aktardı. Bu kampanyayla halkın iradesini sandığa yansıtmayı hedeflediklerini belirten Kurtalan, Kars’ta ikamet edip ancak dışarda mevsimlik işçi olarak çalışan, yine dışarda okuyan öğrencilerin olduğunu dile getirerek, bu seçmenlerin tamamına yakınının DEM Parti seçmeni olduğunu kaydetti.

Kaynak: MA