SUR AJANS- Bölge illerinde Diyarbakır, Şırnak, Kars ve birçok yerde taşımalı seçmenlere yurttaşların tepkisi sürerken, Diyarbakır Barosu Başkan Yardımcısı Av. Mehdi Özdemir, Sur Ajans’a değerlendirmelerde bulundu.

Sur Ajans’a konuşan Diyarbakır Barosu Başkan Yardımcısı Avukat Mehdi Özdemir, bölge illerindeki birçok ilçede yurttaşların tepkisine konu olan taşıma seçmenlere ilişkin yaptığı değerlendirmede seçmen iradesine karşı haksızlık yapıldığına dikkat çekti.

Mehdi Ozdemir

Sahte bilet basıldı, Amedspor uyardı Sahte bilet basıldı, Amedspor uyardı

‘Seçimin meşruiyetine gölge düşürülüyor’

Özdemir, taşıma seçmenlerin yereldeki yurttaşların iradesine karşı haksızlık olduğuna vurgu yaparak şunları söyledi: “Geçici ikamet taşınma hadisesi var. Yüksek Seçim Kurulu’nun almış olduğu karar gereğince 1 Eylül ile 1 Ekim’e kadar geçici ikametgahlar taşınabilir ve seçmen kütükleri o taşınan adresin bağlı olduğu okulda oy kullanmaya dönüşebilirdi. Bu tarih bağlamında eğer ki geçici ikametgah taşınmışsa hukuken bir sorun yok. Ancak buradaki esas problem şu; seçimin meşruiyetine gölge düşürülüyor. Soru işaret ve şüphe de o. Kulp ilçesinde ikamet etmeyen bir kişi geçici ikameti oraya taşınmak suretiyle o bölgede Kulp ilçesinin belediyesine ilişkin oy kullanabiliyor. Seçmen iradesini, seçim sonuçlarını etkileyebilecek bir şekilde haksızlık yapılmasına neden oluyor. Bunun dışında bir de kolluk görevlilerinin bugün itibariyle seçim bölgesinde görevlendirilmeleri ve bu görevlendirme üzerinden oy kullanabilmeleri. Pek çok yerde bunlarla da karşılaşmaktayız. Bu görevlendirme yazısına istinaden kolluk görevlilerinin birden fazla oy kullandığına dair de iddialar var.”

Editör: Haber Merkezi