SUR AJANS- Yerel yönetimlerin belirleneceği Mahalli İdareler Seçimleri'nde oy kullanma işlemi başladı. Oy kullanma işlemi başlar başlamaz AKP'nin seçmen olarak birçok kente taşıdığı asker-polisler de toplu olarak okullara getirildi.

DEM Parti açıklamıştı

DEM Parti, 32 yerde 54 bin 60 usulsüz seçmene itiraz etmişti. Asker ve polislerin taşındığı merkezler ise, Diyarbakır, Şırnak, Hakkari, Batman, Ağrı, Muş, Iğdır, Kars, Urfa, Siirt, Mardin ve Dersim olarak tespit edilmişti.

Savur’da oy verme işlemi bir süre durduruldu

Mardin’in Dargeçit ve Savur ilçelerinde taşımalı asker ve polisler de oy kullanmaya toplu olarak getirildi. Dargeçit Anadolu Lisesi ve Dargeçit Ortaokulu'ndaki asker ve polisler görüntülere de yansıdı. 

Savur ilçesinde ise, asker ve polislerin toplu görüntülendiği yer Aziz Sancar Ortaokulu ve Nuri Cıngıllıoğlu Lisesi oldu. Otobüslerle oy kullanmaya getirilen asker ve polislere Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nden (DEM Parti) itiraz geldi. Savur ilçesinde iki okulda oy kullanma işlemi durduruldu. Bir süre sonra oy verme işlemi yeniden başladı.

Kulp

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde Atatürk Ortaokulu, Seyrek Ortaokulu, Hamzalı Canaydın Ortaokulu ve Uzunova Ortaokulu’nda taşımalı asker ve polisler oy kullanmaya başladı. Sivil kıyafetli asker ve polisler, minibüslerle oy kullanacakları okullara taşındı. Oy kullanmak için sandık başına gelen yurttaşlar, söz konusu duruma tepki gösterdi. Sandık başlarında gerginlik başladı.

Hakkari

Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Büyükçiftlik ve Esendere beldelerinde yüzlerce taşımalı asker ve polis, toplu olarak oy kullanmaya gelirken görüntülendi.  Büyükçiftlik’te askerler zırhlı araçlarla gelirken; Esendere beldesinde ise AKP’lilerle birlikte gelmeleri dikkat çekti.

Mardin

Mardin’in Dargeçit) ve Savur ilçelerine seçmen olarak taşınan asker ve polisler, oy kullanma işlemine başlanması ile birlikte sandık başına götürüldü. Yüzlerce asker ve polis, bindirildikleri otobüslerle oy kullanacakları okullara toplu halde getirildi.

DEM Parti Milletvekili Kamuran Tanhan, otobüslerle Dargeçit Anadolu Lisesi ve Dargeçit Ortaokulu'na taşınan asker ve polisleri kayıt altına aldı.

Diyarbakır Stadyumunda Amedspor Iğdır FK maçı başladı Diyarbakır Stadyumunda Amedspor Iğdır FK maçı başladı

Tanhan: Hırsızlığın resmini çekiyorum

Duruma tepki gösteren Tanhan, yaptığı açıklamada “AKP’nin hırsızlığının resmini çekiyorum. Burada olmayan seçmenler buradaki kütüklere kaydedilip oy kullanmıştır. Arkamda görünen otobüsler AKP’nin hırsızlığının kanıtıdır. Buraya taşımalı seçmenlerle halkın iradesini gasp etmeye çalışan AKP iktidarı şunu iyi bilsin ki, biz bu seçimi kazanacağız. Hırsızlıklarınızla, dolanlarınızla baş edemedik ama bu seçimi kazanacağız” dedi.

Yapılanın suç olduğunu söyleyen Tanhan, asker ve polislere de “AKP’nin suçlarına ortak olmayın. Bu halk sizlere gereken cevabı verecektir” diye seslendi.

Kaynak: MA