Türkiye İşçi Partisi (TİP), tutuklu Hatay Milletvekili Can Atalay'ın tahliye edilmesi talebiyle 1 Ekim'de Hatay’dan Ankara’ya "Özgürlük Yürüyüşü" başlattı. Yürüyüş altıncı gününde Dörtyol ilçesinde başlayarak, Mustafabeyli Mahallesi'nde sona erecek. Yürüyüş öncesi yapılan açıklamada, TİP Genel Başkanı Erkan Baş, kısa bir konuşma yaptı.

'Bizi hala buradayız'

Anayasa Mahkemesi'nin (AYM), TİP Milletvekili Atalay’ın başvurusunu Genel Kurul'a sevk edip, 12 Ekim'de görüleceğini ifade eden Baş, "Yargıtay Üçüncü Dairesinin Gezi Davası kapsamında verdiği kararlar Türkiye için kara bir lekedir" dedi.

Herkesi "Özgürlük Yürüyüşü" etrafında bir araya gelerek mücadele etmeye çağıran Baş, yürüyüşün Hatay kolunun son günü olduğunu belirterek, “Depremde milyonlarca yurttaş evsiz, yurtsuz, okulsuz kaldı, pek çoğu da yaşamsız bırakıldı. Elbette bu enkazın bir sorumlusu, bu enkazın sorumluları vardı. Önce yaralarımızı hep beraber sarmak için muazzam bir dayanışmayı hayata geçirdik. O günlerde yurttaşın yurttaş için neler yapabileceğini, emekçilerin vicdanını kilometrelerce öteden gelip halkına karşı vazifesini yerine getiren onlarca genç bedenin taşıdığı kocaman yürekleri gördük. Karşımıza sayısız engel çıksa da bu ülkede iktidar sahibi olanlar kendi halkına karşı akla ermeyecek ihanetlere girişse de biz yurttaşlığı, dik durmayı birbirimize miras bıraktık. Bu vesileyle yitirdiğimiz tüm dostlarımızı, yurttaşlarımızı bir kez daha saygıyla anıyorum. Geride kalanlara, mücadele azmine yürekten sevgilerimi, selamlarımı iletiyorum. Son sözümüz şudur; Biz hala buradayız, hiçbir yere gitmedik, gitmiyoruz” diye belirtti.

Konuşmanın ardından TİP'liler Adana’ya doğru yürüyüşe devam etti.

Bin 400 yıllık Ulu Cami’deki kazı için Diyarbakır Barosu suç duyurusunda bulunacak Bin 400 yıllık Ulu Cami’deki kazı için Diyarbakır Barosu suç duyurusunda bulunacak