Diyarbakır’da ‘Cezasızlık ve İnsan Hakları’ paneli Diyarbakır’da ‘Cezasızlık ve İnsan Hakları’ paneli

Toplumsal Mutabakat Derneği Genel Başkanı Mahmut Şimşek, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

‘Sivil Ombudsmanlık Platformu’ çağrısı

Şimşek, açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Gazze'ye yapılan hunharca saldırı Diyarbakır’ımızda, ülkemizde ve dünyada gerek İslami ve gerekse insani düşünceleri bir birine yaklaştırsa da henüz birleştiremediğini üzülerek izliyoruz. Her parti, her ideoloji, her dernek, hatta her vakıf kendi penceresinden olaya bakıyor. Hepsinin niyeti şüphesiz tek tek güzel ama yetmiyor ve insanları yoruyor. Bu arada yeni dünya düzeninin keskin, aktif ve propagandist, yönlendirme ve soğutma rolü unutuluyor. Oysa sivil düşünce hareketleri, ele aldıkları konu ve sorunların çözümü üzerine önce kendileri birlik, ortak akıl ve toplumsal mutabakatın yol işaretleri üzerine samimiyetle ve sapmalarla değil, inançta birleşmeleri gerekiyor. Bu zorunlu doğru duruş,  kendini her gün biraz daha bize dayatıyor. Zaman, bireysel çıkış ve gruplaşma zamanı değil. Yeni Dünya düzeni ne yaparsa yapsın bizler; ‘Zaman insanları sorunlarıyla değil, haklarıyla tanımak zamanıdır’ demeliyiz. Bu nedenle bizler, sivil düşünce üretenler uzun vadeli ve doğru öngörü sahibi olmalıyız. Kuruluşumuzdan beri ısrarımız; STK, DKK,  Vakıf ve Kanaat insanlarından oluşan Sivil Ombudsmanlık Platformu (SOP) unun oluşmasıdır.  Evet, bugün SOP'u oluşturmanın en elverişli zamanı olduğunu görüyor ve bu bedenle tekraren hatırlatıyoruz. Sivil itaatsizlik yoluna sapmadan, susmadan, durmadan ve küsmeden birlik hareketini sağlamak, yapılacakların kutsallığına inanmak gerekir.”

‘Gazze'ye siyaset üstü sahip çıkalım’

Tüm parti, dernek ve STK’lara toplumsal mutabakat çağrısı yapan Şimşek, şunları kaydetti: “Emperyal düzen dünyayı öyle bir labirente soktu ki, dayanışma ve hak arama yollarının ayı, mevsimi ve yılı kalmadı. Yeni Dünya düzeni Ortadoğu'da kalemle çizdiği ulus devletler arasında ve bu ulus devletlerle devletiz ulusları arasındaki antagonist (uzlaşmaz) çelişkileri bir yüz yıl daha körükleyeceğe benziyor. Halepçe'de olduğu gibi, Gazze'de de Yeni Dünya düzeninin sahipleri cinsiyetsiz bir fahişe gibi mazlumların üstüne yürüdü, yürüyor ve bu yürüyüşleri durmayacak. Ayrıca, bakir yer altı, yer üstü ham madde alanı olan Avrasya’yı "İkinci Ortadoğu" yapma planları da netleşiyor. Bu anlamda, biz Toplumsal Mutabakat Derneği olarak, Diyarbakır’ımızda, bölgemizde, ülkemizde ve Dünyamızdaki yerimizi, onurumuzu ve yapabileceklerimizi tüm insani ve rahmani paydaşlarla görüşmeye, konuşmaya tartışmaya ve güç birliği yaratmaya çabası içindeyiz. Palyatif taktiklerle hamle yapmak yerine, söyleyip susmak yerine, SOP'ta eşitçe ve kardeşçe birleşen bir stratejimiz olmalı diyoruz. Sivil düşünce hareketleri olarak, ülkemiz iktidarlarının içte ve dışta yanlış yapmaması için bizim partilerin ve ideolojilerin öncüleri, artçıları değil, insanlık adına onlara eşitlikçi, öncü olmak ve yol işaretleri sunacak kadar donanımlı, sivil düşünce üretenler olmalıyız. Tüm parti, dernek, vakıf, Kanaat insanlarını yeni dünya düzeninin bu ve benzer kanlı eylemlerinin konu mankeni olmadan, sloganla tatmin olmadan, kitleselleşerek, kardeşçe el ele vererek Diyarbakır'dan ülkeye ve dünyaya örnek olmaya davet ediyoruz. Yeni Dünya düzeni kendi amacına yönelik yeni Gazzeler yaratmaması için Gazze'ye siyaset üstü sahip çıkalım. Düşüncede ve eylemde ortaklaşalım.”