TMMOB Amed İl Koordinasyon Kurulu Eş Sözcüsü Sorgül Aytek Avşar, “Bahar Hezer, 3 Aralık günü güpegündüz sokak ortasında erkek kardeşi tarafından sırtından vurularak katledildi. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde sokağa çıkmamız önlenirken, sokağa çıkan kadınlar şiddet uygulanarak gözaltına alınmış ama Bahar’ın katili elinde pompalı silahla sokakta yürüyebilmiştir. Acımız büyük. Üzgünüz ve kızgınız!” dedi. 3 Aralık’ta Urfa'da inşaat mühendisi ve Urfa İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) yöneticisi Bahar Hezer’in yolda yürürken erkek kardeşi Yekta Hezer tarafından katledilmesine yönelik TMMOB’un bölge şubelerinin imzasını taşıyan ortak basın açıklaması yapıldı. TMMOB Amed İKK, TMMOB Mardin İKK, TMMOB Batman İKK, TMMOB Urfa İKK, TMMOB Dersim İKK, TMMOB Van İKK ve TMMOB Hakkkari İKK’nin imzasını taşıyan ortak açıklamayı TMMOB Amed İl Koordinasyon Kurulu Eş Sözcüsü Sorgül Aytek Avşar, okudu. Bahar Hezer’in yoğun güvenlik kameralarının olduğu bir caddede katledilmesine dikkat çeken Avşar, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nün üzerinde 10 gün geçmesine rağmen meslektaşların sokak ortasında öldürülmesinin kabul edilebilir olmadığına vurgu yaptı. “Acımız büyük. Üzgünüz ve kızgınız!” diyen Avşar, “Şehrimizde yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı bir günde sokak ortasında bir kadın katledildi. Tekrar gördük ki hiçbir koruma önlemi kadınları korumak için seferber edilmiyor. Kadınların can güvenliğinden sorumlu olan siyasi iktidar sadece kendisini korumuş durumda” sözleriyle yetkililerin önlemsizliğini eleştirdi. “Yasta değil, isyandayız! Kadın Cinayetleri Politiktir! Jın Jiyan Azadi!” sloganların yer aldığı ortak açıklamayı okuyan  Avşar sözlerine şöyle devam etti: “Kadın katillerine sunulan cezasızlık politikaları kadın katillerine cesaret vermektedir. Bahar’ın katledilmesi; Başta İstanbul Sözleşmesi olmak üzere kadın kazanımlarına karşı gelişen tahammülsüzlük ve coğrafyamızda gelişen şiddet ikliminden bağımsız ele alamayacağımız bir sonuçtur. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde sokağa çıkmamız önlenirken, sokağa çıkan kadınlar şiddet uygulanarak gözaltına alınmış ama Bahar’ın katili elinde pompalı silahla sokakta yürüyebilmiştir.

Kadın düşmanı politikalar şiddeti doğuruyor

Kadın cinayetlerinin bireysel değil toplumsal bir sorun olduğunu ve kadına yönelik şiddetin politik olduğunu biliyoruz. Bireysel silahlanmadaki artışların nasıl sonuçlandığını görüyoruz. Kadın düşmanı politikaların kadına karşı şiddetin her türünü doğurduğunu ve her gün kadınların katledildiğini görüyoruz!  Fiziksel şiddet, psikolojik şiddet, cinsel şiddet, ekonomik şiddet, dijital şiddetin ve ısrarlı takiplerin her gün artarak hayatın her alanında kadınlara karşı yaygınlaştığını görüyoruz. Eril zihniyetin ortaya çıkardığı sonuçları ne yazık ki artık her gün görüyoruz.

Bu canice bir ölüm!

Ama artık görmek istemiyoruz! Artık hiçbir kadını kurban vermeyeceğiz! Bahar bizim, arkadaşımız, yoldaşımızdı! Bu canice bir cinayet! Bu canice bir ölüm! Ekonomik anlamda kendi olmaya çalışan bir ablayı, kardeşi, çocuğu, kadını, bir bireyi; bir erkek öldürdü. Bizler bu şehrin kadınlarıyız, kadın mühendisleri, mimarları, şehir plancılarıyız.

Erkek adalet değil gerçek adalet istiyoruz

Devletin tüm mekanizmaları ve tüm bireyler üzerine düşeni yapmalı. Erkek adalet değil gerçek adalet istiyoruz Takılan kravatlara yapılan indirimlere tahammülümüz artık yok.  Şiddetin her türlüsünün karşısında yer alacağız.

Hiçbir kadın bilmiyordu…

Hiçbir kadının şiddete maruz kalmaması için mücadele eden Bahar sokakta yürürken bir erkek tarafından 4 kez sırtından vurulacağını bilmiyordu. Daha önce cinayete kurban giden kadınlar da bilmiyordu.

Katilin en ağır ceza alması için sürecin takipçisi olacağız

Bahar’ın bıraktığı yerden, kadın karşıtı tüm politikalara ve eril iktidarcı zihniyete ve kadın katillerine karşı mücadelemizin büyüyerek devam edeceğini, Bahar’ın asla yalnız olmadığını, susmadığımızı, korkmadığımızı, itaat etmediğimizi tekrarlıyoruz. Bahar’ın katilinin en ağır cezayı alması için biz kadınlar sürecin takipçisi olacağız. Artık tek bir kadının bile cinayete kurban gitmemesi için mücadelemizin büyüyerek devam edeceğini ve asla vazgeçmeyeceğimizi kamuoyuna duyuruyoruz...” SUR AJANS

Editör: Haber Merkezi