TMMOB Dersim İl Koordinasyon Kurulu, 7-8 Ekim’de “Sömürge Madenciliği ve Yıkım” başlıklı çalıştay yapacak.

Sömürge madenciliğine karşı hukuki, ekolojik, bilimsel, akademik ve teknik boyutuyla çalıştayı planladıklarını belirten TMMOB Dersim İKK Sekreteri Uğur Beycan,”Çalıştayı örgütleyerek halkımız üzerinde bir farkındalık yaratmak istiyoruz” dedi.

145 maden projesinin bulunduğu Dersim’de, 60 kilometre uzunluğundaki Munzur Dağları’nın tamamı maden sahası ilan edildi. 2019 yılında Dersim’de 43 bin 500 hektar alanda maden ruhsatı verilmişti.

Son olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, aralarında Dersim’in Pülümür İlçesindeki üç bölgenin de yer aldığı 285 maden sahası için ihale açacağını duyurdu.

TMMOB Dersim İl Koordinasyon Kurulu, 7-8 Ekim’de “Sömürge Madenciliği ve Yıkım” başlıklı bir çalıştay gerçekleştirecek.

uğur beycan

TMMOB Dersim İKK Sekreteri Uğur Beycan

‘Binlerce yıldır doğa bizi besliyor bugün de bize bir görev düşüyor’

Sömürge madenciliği üzerine bir çalıştay planladıklarını belirten TMMOB Dersim İKK Sekreteri Uğur Beycan, “TMMOB’nin sömürge madenciliğine karşı bir perspektifi var ancak çalıştayı yerelde yürüteceğimiz için yereldeki dinamikler üzerinden ortaklaşma kaygısıyla ele aldık. Sömürge madenciliğine karşı hukuki, ekolojik, bilimsel, akademik ve teknik boyutuyla çalıştayı planladık. Sömürge madenciliğine karşı TMMOB olarak bilgi birikimimizi ve teknik deneyimimizi kamudan yana kullanma gayemiz var. Bu amaçla çalıştayı örgütleyerek halkımız üzerinde bir farkındalık yaratmak istiyoruz. Binlerce yıldır doğa bizi besliyor bugün de bize bir görev düşüyor” ifadelerini kullandı. (Kaynak: PİRHA)