Siirt, Şirvan ilçesine bağlı Maden köyünde yer bulunan Cengiz Holding’e ait Eti Bakır madeninde gece saat 01.25 sıralarında eksi 350 kotta meydana gelen göçük sonucu 2'si mühendis 1'i işçi olmak üzere 3 kişi hayatını kaybetti, 2 işçi yararlandı.  TMMOB Maden Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu konuya ilişkin yazılı açıklamada bulundu.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Siirt ili, Şirvan ilçesinde özel sektöre bağlı bir maden ocağında gerçekleşen göçük esnasında 2 meslektaşımızı ve 1 maden emekçisini kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Bölgeden edindiğimiz ilk bilgilere göre; 1030 katında bir önceki vardiyada yan duvarda meydana gelen kabarmaya müdahale etmek üzere olay yerine ulaşan 2’si maden mühendisi olmak üzere 5 kişilik ekipten gerekli müdahalede bulunmadan önce ön inceleme yapan 2 meslektaşımız ve 1 tahkimat ustası meydana gelen göçük sonucunda hayatını kaybetmiştir. Yaralı maden emekçilerinin ise tedavileri devam etmektedir. Madencilik camiasına ve meslektaşlarımıza baş sağlığı diliyor, yaralıların en yakın sürede sağlıklarına kavuşmasını diliyoruz.

Madencilik, bilgi birikimi ve kültür gerektiren riskli bir sektördür. Özelleştirmeler öncesi sektöre deneyimli eleman yetiştiren ve bir okul niteliğinde olan kamu kurumlarının birer birer özelleştirilmesi bu kültürün ve deneyimin yok olmasına neden olmuştur.

Diyarbakır’da hasta ve sağlık çalışanları yemekten zehirlendi Diyarbakır’da hasta ve sağlık çalışanları yemekten zehirlendi

Ayrıca, torba yasalarla uygulanamaz hale getirilen Maden Kanunu’nda yapılan değişiklikler ile Odamız tarafından yürütülen Daimi Nezaretçi eğitimlerinin MAPEG tarafından online olarak yürütülmeye çalışılması nedeniyle genç mezunlarımız madencilik kültürüne ve bilgisine yeterince sahip olamadan çalışma yaşamına katılmaktadır.

Bu sorunlara ek olarak ucuz emek, güvencesiz çalışma koşulları ve mesleki bağımsızlığın yok edilmesi meslektaşlarımızın ya ölümüne ya da sanık olarak yargılanmalarına neden olmaktadır.

Yaşanan iş kazalarının en önemli nedeni madencilik faaliyetlerinin bilime ve tekniğe uygun olarak yapılmamasıdır. Maden işletmelerinde bilimin ve tekniğin uygulayıcısı olan maden mühendislerinin üniversite eğitiminden başlayarak, mesleki bağımsızlık ve iş güvenceleri ile ilgili sorunları giderilmedikçe, meslek içi eğitimlerin işlevli bir duruma getirilmesi için gerekli çalışmalar yapılmadıkça ne yazık ki bu tür facialar yaşanmaya devam edecektir.

Kazada yaşamını yitiren meslektaşlarımızın yakınlarına ve camiamıza başsağlığı, yaralı madencilere acil şifalar diliyoruz. Her ne sebeple olursa olsun iş kazalarının son olmasını umuyor, hukuki sürecin takipçisi olacağımızı belirtiyoruz.”

 

Editör: Ali Abbas Yılmaz