SUR AJANS- Hakkari Belediyesi’ne kayyım atanmasına ve Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış'ın 19 yıl 6 ay hapis cezası verilerek tutuklanmasına tepkiler devam etti. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), birçok kentte yaptığı ortak açıklamayla tepkisini ortaya koydu.

Adana

TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu (İKK), Makina Mühendisleri Adana Şubesi önünde açıklama yaptı. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Adana il yöneticileri ile Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) yöneticilerinin destek verdiği açıklamanın metnini TMMOB İKK Sekreteri Kerem Şahin okudu.

'Masumiyet karinesi hiçe sayıldı'

Demokrasinin bir kez daha ayaklar altına alındığını vurgulayan Şahin, "Seçilmiş belediye başkanının görevden alınmasında Cumhuriyet Savcılıklarınca açılmış olan soruşturmalar ve kovuşturmalar gerekçe gösterilmiştir. Yargı mercilerince hüküm kurulmaksızın gerçekleştirilen İçişleri Bakanlığı’nın masumiyet karinesini hiçe sayan ve seçmen iradesini gasp eden bu karar siyasi bir karardır" diye belirtti. Halkın iradesinin ortadan kaldırılmasının idari bir darbe olduğunu belirten Şahin, "Halkın iradesine karşı gerçekleştirilen bu darbe, Türkiye’nin demokrasisine bir yarar sağlamayacaktır. Ayrıca görevden alınan belediye başkanı hüküm giyse bile yerine belediye meclis üyelerinden birinin başkan vekili olarak seçilmesine olanak vermeden doğrudan kayyum atanması, hukuka aykırılığı daha da katmerleştirmiştir" dedi.

'Halkın iradesine saygı duyulmalı'

Kürt halkının demokrasiye inancının yok edilmesinin Türkiye’de barışa, kardeşliğe, eşit yurttaşlık anlayışına ters düştüğünü vurgulayan Şahin, "Türkiye’nin bu dönemde en çok gereksinim duyduğu husus normalleşme ve demokratikleşmedir. Demokrasinin güçlenebilmesi ise eşitlikçi ve özgürlükçü, adil ve barışçıl bir yaşamın var edilebilmesiyle mümkündür. Hiç kimsenin ülkemizdeki asgari demokrasi işleyişini yok etmeye, insanların demokratik iradesine ipotek koymaya hakkı yoktur. Bu çerçevede siyasi iktidarı kayyım uygulamalarından vazgeçmeye çağırıyor ve halkın iradesine saygı duymaya davet ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Mardin

TMMOB Mardin İKK, Hakkari Belediyesi’ne kayyım atanmasına ilişkin açıklama yaptı. İnşaat Mühendisleri Mardin Şube binasında yapılan açıklamayı Mimarlar Odası Şube Temsilcisi Diyar Kut okudu.

Bölge halkının demokrasiye olan inancının yok edilmesinin Türkiye’de barışa, kardeşliğe, eşit yurttaşlık anlayışına ters düştüğünü ifade eden Kut, "Siyasi iktidarı kayyum uygulamalarından vazgeçmeye çağırıyor ve halkın iradesine saygı duymaya davet ediyoruz” dedi.

Sanatçılardan Hakkari tepkisi: Kabul edilemez Sanatçılardan Hakkari tepkisi: Kabul edilemez

Diyarbakır

TMMOB Amed İKK, İnşaat Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. “Normalleşme kayyımla sağlanamaz” pankartının asıldığı toplantıda basın metnini Elektrik Mühendisleri Odası Şubesi Eşbaşkanı Ufuk Bulut okudu.

Batman

TMMOB Batman İKK, İMO önünde açıklama yaptı. Açıklamaya, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), İnsan Hakları Derneği (İHD) yöneticileri ile kentteki sivil toplum örgütleri temsilcileri katıldı. “Kayyım irade gaspıdır” pankartının taşındığı açıklamada basın metnini TMMOB Batman Eşbaşkanı Zelal Gezici okudu.

İstanbul

Beyoğlu'nda bulunan Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde yapılan basın toplantısında, “Hakkari Belediyesine kayyum atanması kabul edilmez! Halk iradesi gasp edilmez!” pankartı açıldı.

Açıklamayı, TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Seyfettin Avcı okudu. Halk iradesine darbe vurulduğunu dile getiren Avcı, “Seçim ve onun tezahürü olan halk iradesinin, idari bir karar ile ortadan kaldırılması en hafif deyimiyle idari bir darbedir. Halk iradesine karşı gerçekleştirilen bu darbe, Türkiye’nin demokrasisine bir yarar sağlamayacaktır. Hiç kimsenin ülkemizdeki asgari demokrasi işleyişini yok etmeye, insanların demokratik iradesine ipotek koymaya hakkı yoktur. Bu çerçevede siyasi iktidarı kayyum uygulamalarından vazgeçmeye çağırıyor ve halkın iradesine saygı duymaya davet ediyoruz” dedi.

Editör: Haber Merkezi