11 ili etkilen Maraş merkezli depremler sonrası dayanışma ağı yaraların sarılması için çaba sarf ediliyor. Ancak bu çaba zaman zaman engellemelerle gündeme geliyor. Depremin etkilediği illerden biri de Antep. Antep HDP milletvekili Mahmut Toğrul dayanışma noktasındaki girişimlerinde karşılaştıkları engelleri “Yurttaşların acil ihtiyacı olan bir TIR ve bir kamyon sobayı yardımlarımızı Antep girişinde 48 saat beklettiler ve el koydular” sözleriyle dile getirdi.

Depremden bu yana Antep ve Maraş’ta depremzedelere yardım eden Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, devletin enkazlara geç müdahalesi ve partilerinin de aralarında bulunduğu sivil toplum örgütlerinin depremzedeler için gönderdikleri yardımların engellenmesine dair konuştu.

İlk 72 saatte koordinasyon da yaşanan eksikliğe değinen Toğrul, profesyonel arama kurtarma ekiplerinin sahaya yetişemediğini ifade ederek şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ekipler 72 saat sonra alana yetiştiklerinde ise ya ekipmanları yoktu ya da hazırlıksızlardı. Çünkü enkaz alanına gelenler enkaz alanından yönlendirilmedi, merkezden kimin nereye gideceği saatlerce bekletildi. Yani düşünün bir ekip İslahiye’ye geliyor ama enkaza müdahale etmiyor, çünkü yetkililer diyor; biz sizin daha nereye yönlendirildiğinizi bilmiyoruz. İnsanlar bir taraftan enkazlarda yakınlarının kurtarılmasını beklerken, diğer yandan açlık ve soğukla boğuşmak zorunda kaldılar. İslahiye de konuştuğumuz insanlar, 'biz enkazların başında bekliyorduk ancak müdahale edecek ne bir vinç ne de arama kurtarma timi vardı' dedi. Yani düşünün siz enkazda yakınınızın sesini duyuyorsunuz ama müdahale edilmediğinden 6 saat sonra cenazesini çıkarıyorsunuz. Korkunç bir hazırlıksızlık ve basiretsizlik örneği var.

AFAD ve devlet organize olduklarında ise bu sefer depremzedelere yardım etmek isteyen insanları engellemeye çalıştılar. Kolluk işini gücünü bırakıp partimizin de içinde bulunduğu depremzedelere yardım etmek isteyen STK’ları engelledi. Devlet organize olduğunda ise 'yardımlar tek elden toplanacak' dedi. Depremin üçüncü günü biz Nurdağı’na bir ziyaret gerçekleştirdik, kendilerine yeni yeni çadırların verildiğini, ancak onları ısıtacak bir sobanın olmadığını söylediler. Talepleri acil soba ihtiyacıydı. Bizde Siirt ve Batman’dan bir tır ve bir kamyon sobayı yola çıkardık. Antep girişinde yardımlarımızı 48 saat beklettiler. Bir taraftan donma tehlikesi yaşayan insanlar, diğer taraftan 48 saat bekletilen soba dolusu tırlar. Biz onlara siz nerede dağıtmamızı isterseniz orda dağıtalım önerisinde bulunduk, bunun üzerine Ankara’dan talimat beklediklerini söylediler. Sonra AFAD’ın deposuna getirilen sobalar kırılabilir durumu olmasına rağmen tırdan boşaltıldı. O yardımların depremzedelere ulaşıp ulaşmadığını bilmiyoruz

Biz HDP olarak siyaset alanımızı sokaktan başlatan bir partiyiz. Yerelleri güçlü tutan siyaseti yerelden oluşturup merkeze taşıyan bir anlayışımız olduğu için çok hızlı bir şekilde organize olabildik ve insanlara bir bardak suyu, bir ekmeği ulaştırma konusunda başarılı olduk. Gittiğimiz birçok yerde halen daha çadır ve soba talep ediliyor. Yani düşünün ki bir devlet çok güçlü olduğunu iddia ediyor ama halen daha depremzedeye bir çadırı ulaştırabilmiş değil. Maalesef biz henüz kurulabilmiş bir konteynır alanı da görmedik” (MA)