Konuya dair yazılı yazılı açıklama yapan TTB, Covid-19 pandemisini hatırlatarak şunları kaydetti: “Salgın küresel afet ilan edildikten sonra ve en yıkıcı zamanlarında dahi Türkiye’deki kamu otoritesi, ilgili emek ve meslek örgütleriyle akademiyle ilgili dernek ve kurumlarla işbirliği yapmamıştır.”

Yeni varyantlarla vaka sayısında artış

Salgın taramalarının hiç yapılmadığı bu dönemde dahi verilere bakıldığında Covid-19 pandemisinin sürdüğüne dikkat çekilen açıklamada şu uyarılarda bulunuldu:

“-Salgının hastanelere yansıyan yükü azalmış olmakla birlikte virüs gelişimini sürdürmektedir.

-DSÖ’nün izleme aldığı iki yeni Omicron alt varyantı; EG.5 (Eris) ve BA.2.86’dır. Bunlardan Eris tüm dünyada azalan taramalara karşın, salgında “yaz piki” ne yol açmış ve hastaneye yatışlara da yansımıştır.

-Pirola olarak adlandırılan BA.2.86 ise “hipermutant”tır.

-Aşı ve hastalıkla ilişkili bağışıklıktan kaçabileceği endişe vericidir.

-Önümüzdeki süreçte yeni varyantlar nedeniyle vaka sayılarının artabileceğinden bahsedilmektedir.

-DSÖ ve ilgili kuruluşlar salgın taramalarının sürdürülmesi ve yeni sezonda, sonbaharda, ileri yaş ve eşlikçi hastalıkları olanların aşı tekrarı ve bireysel önlemler ile korunmalarının önemine dikkat çekmektedir.

-Hekimler tüm yaz boyunca süregiden “yaz gribi” gibi alışılmadık bir salgın ile karşı karşıya olduğumuzu belirtmektedir.

-Ancak bireysel ve atık su taramaları yapılmadığı için ülkemizde “yaz gribi” ve “ishal” salgınları ile COVID-19 yeni varyantları arasındaki bağlantı kurulamamaktadır.”

‘Salgının yeniden alevlenmesine yönelik bir hazırlık da görülmemekte’

Sağlık Bakanı’nın yeni varyantın Türkiye’de görülmediğini söylemesinin kanıta dayalı olmadığını belirten açıklamada “Çünkü test yapılmazsa virüs de tespit edilemez. Ayrıca salgının yeniden alevlenmesine yönelik bir hazırlık da görülmemektedir” diye belirtildi.

Editör: Ali Abbas Yılmaz