Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi (DİTAM) “Diyarbakır yerel hizmetlerde neleri kaybediyor? “ başlıklı bir panel düzenledi. Panele kentteki STK temsilcileri, kendi alanlarında uzman isimler ile İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Feridun Çelik katıldı.

Programda “Kent, Çevre ve Kültürel Miras, Kadınlar, Gençler ve Çocuklar İçin Nasıl Bir Kent, Sosyo-Kültürel Yaşam ve Politikalar, İktisadi Durum ve Kırsal Kalkınma” şeklindeki başlıklar masaya yatırıldı. 

Sur Ajans’a konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, ilk kayyım uygulamasının olduğu dönemlerde Seferihisar Belediye Başkanı olduğu dönemde ortaya koyduğu tepkiyi hatırlatarak, “O gün bir basın açıklaması yapmıştım. O basın açıklamasında, bu uygulama kanuni olabilir ama hukuken meşru değildir. Hukuken meşru olabilmesi için görevden aldığınız belediye başkanının yerine belediye meclisinden bir meclis üyesini atamanız gerekir. Bunu yapmıyorsanız seçilmiş belediye başkanını ve meclisini yok saymaktır. Anayasaya aykırı bir irade ortaya koymak demektir” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

Dedeoğulları davasında sanıklara indirimli cezalar Dedeoğulları davasında sanıklara indirimli cezalar

“Bugün Türkiye’de Kayyum uygulaması siyasi boyutuyla tartışılıyor. Ama aynı zamanda hukuki boyutlarının da tartışılması gerekir diye düşünüyorum. Bunun bir eksiklik olduğunu düşünüyorum. Bugüne kadar, bu meselenin hukuki boyut yeterince tartışılmadı.”

Programda ortaya atılan önerilere dair görüşlerini açıklayan Soyer, kente dair bir stratejik planının oluşturulmasının ihtiyaç olduğuna dikkat çekti.

4 ayrı başlık ve ortak akıl çalışmasıyla Diyarbakır’ın sorunlarının tespiti ve bu sorunlara dair çözüm önerileri masaya yatırılmış. Olumlu değerlendirmeler yapılmış.

Ancak bu çalışma üniversiteye sunulması gerekiyor ve sivil toplumla birlikte bilimin referans alınarak yol izlenmesi gerekiyor.”

Editör: Haber Merkezi