Özel Haber: İrfan Tuncçelik

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu  Fitch Ratings, Türk Telekom'un uzun vadeli notları "B" ve görünümü "Negatif" olarak belirledi. Fitch, telefonların yüksek maliyeti, 5G ile ilişkili premium veri aboneliği ücretleri ve devam eden yatırımlar nedeniyle 5G dağıtımının en erken 2025'e kadar beklenmediği ve 5G'ye geçişin yavaş olacağını değerlendirdi. Fitch, en son 8 Eylül tarihinde ise Türkiye'nin kredi notunu "B" olarak teyit ederken, görünümünü "negatif"ten "durağan"a yükseltti.

AKP’li üst düzey yöneticiler, danışmanlar, bürokratlar..!

Türk Telekom'un yönetim kademesindeki siyasi bağlantılara dair iddialar gündemde.

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Türk Telekom yönetim kurulunun toplantı tutanaklarından AKP’li bazı isimlerin minimum gelirini ortaya çıkarmıştı. 28 Mart 2021’de Yavuzyılmaz’ın Twitter’da detaylarını paylaştığı toplantı tutanaklarına göre Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu üyesi Yiğit Bulut, bakan yardımcıları Ömer Fatih Sayan, Selim Dursun ve Nureddin Nebati Türk Telekom’dan da ‘hatırı sayılır’ aylık gelir elde ediyor.

Türk Telekom’un ortak grup şirketlerinden olan Argela, İnnova, TT Mobil, TT Ventures, TTNET ve AssisTT gibi şirketlerin üst düzey yönetimlerinde de AKP’Li yöneticiler, danışmanlar ve bürokratlar yer alıyor. Grup şirketlerde temsile yetkili görevi sona erenler bu kez diğer şirketlerin yönetim kadrolarında yer buluyor.

İsmail Emenet

Elektronik Harp: Drone-İHA Takip Kontrol Sistemleri

Argela, savunma sektörlerine yönelik iletişim teknolojileri geliştiren, Türkiye merkezli çok uluslu bir şirkettir. 2007 yılında Türk Telekom tarafından satın alındı.

Bilgisayar programlama faaliyetleri yürüten Argela Yazılım ve Bilişim Teknolojileri; sistem, veri tabanı, network, web sayfası vb. yazılımları ile müşteriye özel yazılımları kodlayan ve sermeyesi 10 milyar 769 milyon TL olan bir şirket.

Savunma sanayi alanında elektronik harp, elektronik taarruz, elektronik destek, elektronik koruma, sistem ve teçhizatı ile bu sistemlerin test ve değerlendirmesini yapan firmanın internet sitesinde yer alan bilgiler şu şekilde:

“Simülatör ve silülasyon sistemleri, asker amaçlı ve/veya emniyetli (kriptolu) telli ve telsiz muhabere sistem ve cihazları, askeri amaçlı veya ulusal güvenlik amaçlı kullanılan kripto ve ses emniyet cihazları lazer ve mikrodalga kaynaklı her türlü silah ve askeri haberleşme sistemleri, askeri keşif gözetleme, bunların kayıt cihazları, radar ve ekipmanları ile dost ve düşman tanıma ve tanıtma sistemleri, her türlü askeri ve ulusal güvenlik amaçlı yazılımlar da dahil olmak üzere bilgi iletişim sanayi ile ilgili olarak veya genel amaçlarla her türlü yazılım ve donanım…”

Argela, telekomünikasyon alanına ek olarak yurt içinde savunma sanayi kuruluşları ile iş birlikleri geliştiriyor. Şirket ile Aselsan arasında imzalanan Dördüncü Nesil Haberleşme Sistemi Geliştirme (ULAK) projesi kapsamında 851 evrensel sahasında; 451’i Türk Telekom’un olmak üzere toplam 1.157 ticari sahada ULAK baz istasyonu hizmet veriyor.

Argela, bulut tabanlı, yapay zeka destekli drone/İHA takip kontrol ve trafik yönetim sistemleri üzerine üzerinde çalışıyor. Şirket, Ar-Ge faaliyetleri kapsamında; drone/İHA takip kontrol ve trafik yönetim sistemlerini tasarlıyor.

Savunma Sanayi teknolojileri TÜGVA eski başkanına ‘emanet’

Özellikle savunma sanayi teknolojileri üzerine çalışan Argela'nın üst düzey yönetimlerinde yine AKP'li isimler bulunuyor.

İstanbul Ticaret Sicili Müdürlüğü’nde yer alan bilgiye göre şirketin genel müdürü İsmail Emanet. 2014-2018 TÜGVA Başkanı ve TÜGVA Mütevelli Heyet Üyesi.  Emanet, aynı zamanda önceki dönem Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın ve Anadolu Ajansı’nın eski müdürü ve şuan Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan Şenol Kazancı’nın danışmanı olarak da çalıştı.

İstanbul Ticaret Odasında yer alan sicil bilgilerine göre ise Argela yönetim kurulu’nda;

*Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanı Süleyman Hacıcaferoğlu,

*Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Göksel Aşan,

*Bir dönem CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun danışmanlığını yapan İçişleri eski bakanı Süleyman Soylu’nun danışmanı Ali Arif Özzeybek.

*Hazine ve Maliye Bakanlığında Daire Başkanı/ Danışman olan Sabire Firdevs Terzi.

*Murat Akgüç

ESKİ YÖNETİM KURULU

*Türk Telekom İcra kurulu başkanı Ümit Önal

* Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu Başkanvekili Serkan Topaloğlu

*Cumhurbaşkanı başdanışmanı Zafer Çubukcu

*Ulaştırma ve altyapı Bakanlığı UDH Araştırmaları Merkezi Başkanı Ali ARIDURU

*(Akbank) Eyüp Engin

*Hızzır Reis Deniz

*TCDD eski genel müdürü İsa Apaydın. Çorlu Tren Katliamı ve Ankara Yüksek Hızlı Tren kazalarında TCDD Genel Müdürlüğü yapan Apaydın’ın 2019’da görevden alındıktan sonra 1.6 milyar liralık kamu ihaleleri aldığı ortaya çıkmıştı.

*Abdullah Tivnikli

*Erol Yanar

*Türk Telekom'un eski CEO'su Ürdünlü Hakam Kanafani

Innova Ihale

Kayyım’dan İNNOVA’ya 55 milyonluk ihale!

İnnova Bilişim Çözümleri, sermayesi 33 milyon 920 bin TL olan bir Türk Telekom iştiraki. Her türlü bilgisayar donanımının ithalatını, ihracatını ve ticareti ile birlikte bu donanımların bakımını, tamir, tadilatını ve kiralanmasını yapar.

Kayyım yönetimindeki Diyarbakır Yenişehir Belediyesi 16 Ocak 2024’te “Tablet Bilgisayar alımı” için açtığı ihaleyi 55 milyon 350 bin TL ile İnnova Bilişim aldı.

Yönetim Kurulu’nda ise Gençlik ve Spor Bakanı Yardımcısı ve TÜGVA eski başkanı Enes Emi̇noğlu Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Hukuk Hizmetleri Genel Müdür Vekili Nurgül Uraloğlu, Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi Bülent Sezgin, Burhan Üstün. Mustafa Özyar.

Zamlarla anılan Dicle Elektrik

Görevi sona eren yönetim kurulu üyeleri ise;

* Abdullah Tivnikli, Kuveyt Türk Katılım Bankası Yönetim Kurulu Üyesi ve 53 şirketin eski yönetim kurulunda yer aldı.

Eksim Holding kurucularından olan Tivnikli, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Siirt, Batman ve Şırnak’ta yaklaşık 8 milyonluk nüfusa hizmet veren toplam 60 bin 102 kilometrekarelik bir alanda yıllık 23,4 milyar kilovatsaat elektrik dağıtımı sağlayan Dicle Elektrik (DEDAŞ) 2013 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’ndan satın aldı. Şirket, o tarihten bu yana altı ile “özel şirket” olarak elektrik satıyor. Artan elektrik zamları ve mobbing’den dolayı 6 kentte de DEDAŞ’a karşı zaman zaman iş bırakmalar ve protestolar gerçekleştiriliyor.

*Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Yusuf Kıraç.

*Ulaştırma Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Erol Yanar,

*Fecir Alptekin-Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Üyesi ,

*Türkiye İş Bankası İcra kurulu başkanı Hakan Aran,

*Türk Telekom Toptan Müşteri İş Birimi Başkanı Yavuz Yıldırım

Ventures

TT Ventures’te ‘bir rüya gerçek oluyor!’

TT Ventures, Türk Telekom'un Kurumsal Girişim Sermayesi Şirketi olarak 2018'de kuruldu. Telekomünikasyon ve yayıncılık projeleri, doğalgaz ve buhar dağıtım projeleri ile inşaat projelerinin yönetimi dahil mühendislik ve danışmanlık faaliyetleri veriyor. Şu ana kadar 13 şirkete yatırım yapan TT Ventures’in sermayesi 50 milyar TL.

Yönetiminde yer alan isim ise; Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Yusuf Kıraç. Sayıştay, Türkiye Uzay Ajansı’nda yaptığı incelemelerde kanuna aykırı ihaleler yapıldığını tespit etti. 2018 yılında, “Bir rüya gerçek oluyor” denilerek Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla kurulan ancak beklenilen hedefleri gerçekleştiremeyen Türkiye Uzay Ajansı’nın, ihalelerde mevzuata uygun davranmadığı belirlendi. İdarenin doğrudan teminle gerçekleştirilen alımlarda yüklenici ile sözleşme imzalamadığı ve kanunda belirtilen yasal parasal limiti aştığı ortaya çıktı.

Türk Telekom Yöntecisi Ümit Ünal (Turkuvaz Medya Grubu, ATV eski genel
Müdürü)

*Kaan Aktan, (Türk Telekom Mali İşler Direktörü)

*Muhammed Özhan

Çift maaşlı mobil hizmetler: TT MOBİL

TT Mobil, Avea firmasının yeni ismidir. Türkiye'de faaliyet gösteren mobil servis sağlayıcılarından biri olan ve GSM dahil olmak üzere her türlü mobil telekomünikasyon hizmetleri veren TT Mobil’in sermayesi 15 milyar 800 milyon TL.  30 Eylül 2022 itibarıyla açıkladığı abone sayısı 25,3 milyon. İstanbul Ticaret Odası’nda yer verilen sicil bilgilerine göre, şirketin yönetim kurulunda Ulaştırma ve Alt Yapı Bakan Yardımcısı Durmuş ÜNÜVAR, Bakan Yardımcısı Osman BOYRAZ T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın danışmanı Ömer Demirhan, Fecir Alptekin, Eski AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Başkanı Zafer Çubukcu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın başdanışmanı. Türkiye İstatistik Kurumu Başkanı Erhan Çetinkaya, Karayolları Genel Müdürü Ahmet Gülşen.

Vildan Polat

AKP MKYK'den düşen isim Türk Telekom yönetiminde

Vildan Polay AK Parti'de 2016 yılından buyana aktif olarak siyasetin içinde yer aldı. Bugüne kadar iki genel seçimde AK Parti'den Şanlıurfa Milletvekili aday adayı oldu. Ancak ikisinde dede aday gösterilmedi. Geçtiğimiz dönem ise AK Parti MKYK'sında yedek üye olan Vildan Polat, 7 Ekim 2023 tarihinde AK Parti 4. Olağanüstü Büyük Kongresinde listedeki yerini koruyamadı. AK Parti MKYK'sına alınmayan Vildan Polat Türk Telekom Yönetim Kurulu Üyeliğine getirildi. Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), Şanlıurfa il temsilciliğini yapıyor.

Eski yönetim Kurulunda ise 2015 genel seçimlerinde AKP'den milletvekili aday adayı olan Karayolları Genel Müdürü Abdülkadir Uraloğlu.

*Mehmet Ali Akben: Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Eski Başkanı. Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı'na atanmıştı.

*Büşra Paker, AK Parti 6. ve 7. Olağan Büyük Kongre’leriyle Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak iki dönem seçilerek, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkan Yardımcılığı görevini yürütmektedir.

*(İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı) Can Yücel,

*(Garanti BBVA Emeklilik) Avni Aydın Düren

*(Ak Bank) Eyüp Engin

*Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar

*İsmail Emanet 2014-2018 TÜGVA Başkanı ve TÜGVA Mütevelli Heyet Üyesi. Önceki dönem TÜGVA Genel Başkanı eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın danışmanı,

New York Times gazetesi: Türkiye kırmızı bülteni suiistimal ediyor New York Times gazetesi: Türkiye kırmızı bülteni suiistimal ediyor

*(Türkiye İş Bankası) Hakan Aran,

*Türk Telekomünikasyon İç Denetim Başkanı Emre Şehsuvaroğlu

AssisTT

Rehberlik ve çağrı merkezi hizmeti veren, sermayesi 36 milyar TL olan Türk Telekom ortak grup şirketi. Şirketin yönetiminde İçişleri Bakanlığı Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü Muhammet Selami Yazıcı, Süleyman Şemdinoğlu ve Mehmet Ali Köse, Murat Gül, Ali Osman Mert yer alıyor.

Eski Yönetim Kurulunda;

“Nurgül Uraloğlu, Ümit Ünal, Hamdi Kılıç, Can Yücel, Kaan Aktan, Metin Yener, İsa Sinan Göktaşhakan Aran, Ali Kurumahmut” yer alıyor.

Yetkililer; Selami Yazıcı Süleyman Şemdinli, Mehmet Ali Köse, Murat Gül, Ali Osman Mert,

TTNET ANONİM ŞİRKETİ

TTNET, Türkiye'de internet sağlayıcısı iletişim ve teknoloji şirketi olarak 26 Nisan 2006 tarihinde Türk Telekom grubunun bir üyesi olarak kuruldu. Sermayesi 514 Milyar 961 milyon TL olan şirketin İTO’da yer verilen sicil bilgilerinde yönetim kurulunda;

*T.C. Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Türkiye Varlık Fonu Yönetimi A.Ş Mithat Cansız

*Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sefer Turan,

*Türkiye Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan,

*Hamdi Kılıç, Serkan Topaloğlu,

*Mahmut Gürcan, Ticaret Bakan Yardımcısı,

* Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Ramazan GÜNGÖR

*Şahap Kahvcıoğlu (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı)

*Mehmet Beytur. (Türk Telekom)

*Sayıştay Başkanı Metin YENER

Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi 07 Aralık 2023 ilanlarına göre de sınırlı yetkili verilen yönetim kadrosu şu şekilde:

*Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Genel Müdürü Gökhan Evren

*Durmuş Ali Taşkın (PTT Bilgi Teknolojileri A.Ş eski Genel Müdürü)

*Ahmet Kamil Gençel (TRT, Strateji ve PMO eski Direktörü)

Editör: Ali Abbas Yılmaz