Türkiye Barolar Birliği (TBB), YÖK'ün üniversitelerin uzaktan eğitim yapma kararına karşı Danıştay'a yürütmenin durdurulması ve iptali istemiyle dava açtığını duyurdu.

Türkiye Barolar Birliği (TBB), Yüksek Öğretim Kurulu'nun (YÖK), üniversitelerin ikinci bir duyuruya kadar bahar döneminin erteleme kararını yargıya taşıdığını duyurdu. Yapılan açıklamada, YÖK'ün kararının “yetki aşımı” olduğu belirtilerek  "Uzaktan eğitim kararına ilişkin 23 Şubat 2023 tarihinde, Danıştay'a yürütmenin durdurulması ve iptali istemiyle dava açılmıştır" denildi.

Deprem bölgesinde THY uçağı geç kaldı, yolcular tepki gösterdi Deprem bölgesinde THY uçağı geç kaldı, yolcular tepki gösterdi

‘Dava konusu işlem, yetki yönünden hukuka aykırıdır’

Açıklamada şunlar kaydedildi: “Tüm yükseköğretim kurumlarının online eğitime geçmesine ilişkin uygulama, avukatlık mesleğinin kaynağı olan Hukuk Fakültelerini de kapsaması nedeniyle mesleği anayasal ve yasal hükümler uyarınca planlayan, denetleyen ve düzenleyen Türkiye Barolar Birliğini doğrudan ilgilendirmektedir. Yükseköğretim kurumlarında eğitim ve öğretimin şeklinin belirlenmesi yetkisi kanunda açıkça YÖK’e verilmediğinden; her yükseköğretim kurumunun kendi organları tarafından değerlendirerek karara bağlaması gereken bir konuda yetki aşımı sonucunda verilen dava konusu işlem, yetki yönünden hukuka aykırıdır.”