SUR AJANS- Konuya dair cezaevinden mesaj gönderen Keser, bu talebin kabul edilmesinin emsal olduğunu belirtti. Keser, “Bunun genel demokratik Alevi hareketi içerisinde bir kapı olduğunu düşünüyorum” dedi.

27 Şubat’ta hapis cezası onanarak cezaevine gönderilen Pir Haber Ajansı (PİRHA) ve Can TV Mersin Muhabiri Diren Keser’in cezaevinde inancını sürdürebilmek için Pir/Dede ile görüşme talebi kabul edildi.

Keser’le Tarsus Cemevi’nden Cumali Can Dede görüştü. Konuya ilişkin cezaevinden mesaj gönderen Keser, bu talebin kabul edilmesini Türkiye’deki Alevi mücadelesi açısından önemli bir durum olarak değerlendirdi.

Gazeteci Ertaş'ın hakkında açılan davanın duruşması ertelendi Gazeteci Ertaş'ın hakkında açılan davanın duruşması ertelendi

'Bu görüşme Alevi hareketinde önemli bir kapı'

Bunun birçok yer açısından emsal bir noktada durduğunu belirten Diren Keser, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Tarsus Cemevi’nden gelen dede ile Alevi inancının dili, ritüelleri ve mücadelesi hakkında konuştuk. Ayrıca dedenin Tahtacı Alevi olmasından kaynaklı Tahtacı Alevilerin inanç ve geleneklerine dair sohbet ettik. Alevi hak mücadelesinde Aleviliğin tanınması bağlamında ortaya çıkan bu görüşmenin genel demokratik Alevi hareketi içerisinde bir kapı olduğunu düşünüyorum. ‘Alevilik vardır ve haktır’ diyen milyonlara selam olsun.”

Keser’den 1 Mayıs mesajı

Gönderdiği mesajda 1 Mayıs’ı da kutlayan Diren Keser, “1 Mayıs İşçi ve Emekçi Mücadele Günü’nü kutluyor; alanlarda, sokakta, fabrikalarda, tarlada olan tüm emekçileri selamlıyorum. Biji Yek Gülan, Yaşasın 1 Mayıs” dedi.

Kaynak: PİRHA