SUR AJANS- Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan 28 yıllık tutsak Resul Kocatürk'ün kaleme aldığı “Tımarhanede 22 Gün-Çarmıhtaki Hasta Mahpuslar” adlı kitabının cezaevi idaresi tarafından "sakıncalı" bulunarak kendisini verilmemesinin ardından aynı durumla bu kez Kandıra 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde karşılaşıldı.

Kandıra 2 Nolu F Tipi'nde tutuklu bulunan Mehmet Alçınkaya’nın yazdığı "Her daim kavganın içinde" isimli otobiyografi kitabı, cezaevi idaresi tarafından kendisine verilmedi. Gerekçe olarak ise, kitabın "motivasyonu arttırıcı içeriğe ve eğitici niteliğe sahip olması" gösterildi.

Hak savunucularının raporu: Kapasite aşıldı, tahliye engellendi Hak savunucularının raporu: Kapasite aşıldı, tahliye engellendi

Alçınkaya, gönderdiği mektupta karşılaştığı bu durumu şu sözlerle dile getirdi:

 “Ben yaklaşık 5 yıldır Kandıra 2 Nolu F tipi zindanında tutsaklığı devam eden Mehmet Alçınkaya. Öncelikle tüm herkesin bayramını kutluyorum ve kardeşçe bir dünyada bayram tadında bir toplum umuduyla selamlıyorum.

Zindanda 45 yıllık mücadele deneyimimi ve çocukluğumdan başlayarak anılarımı yazdığım otobiyografi kitabım ‘Her daim kavganın içinde’, Şubat ayında çıktı. Bana bir ayı aşkın bir süredir kendi yazdığım kitabı teslim etmiyorlar. Cezaevi yönetimine ve eğitim birimine her sorduğumda incelendiği, son olarak eğitim birimi kitabın cezaevi müdüründe olduğunu söylemişti. Bana karşı bir keyfiyet olduğu anlaşılıyordu.

Ben bu sırada kitapla ilgili herhangi bir sorun olmadığını ve satışının yapıldığını öğrenmenin yanı sıra birçok cezaevindeki tutsağa ulaştığını ve okumaya başladıklarının bilgisini aldım.

Bir ay boyunca verilmeyince DEM Parti Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioglu, cezaevi müdürü ile bu konuyu konuşmak için aramış. Müdür başka konular için arandığında da telefona çıkmadığı gibi yine görüşmekten kaçınmış. Bunun üzerine Gergerlioğlu, Adalet Bakanlığını arayarak bakan yardımcısı ile konuşmuş. Kitabın verilmemesini, cezaevi müdürünün tavrını ve yaşanan keyfiyeti dile getirmiş.

Bayramdan hemen önce yazdığım dilekçeye kitabın verilmeyeceği yanıtı verildi. Gerekçe ise, ‘motivasyonu arttırıcı içeriğe ve eğitici niteliğe sahip olması’.

Anlaşılan o ki zindanların üretim alanlarına dönmesinden rahatsız oluyorlar ve engellemeye çalışıyorlar. Mücadeleden, üretmekten, düşünmekten vazgeçmememize tahammül edemeyenlere yanıtım: "Her daim kavganın içinde dünden bugüne mücadelem."

  

Kaynak: MA