Asırlar boyunca birçok medeniyet tarafından tuz madeni olarak kullanılan Iğdır’ın Tuzluca ilçesinde bulunan 55 dönümlük arazi üzerindeki Tuz Mağarası, adeta büyülüyor. Mağaradan sanayi ve yemeklik için çıkarılan tuz bölgedeki bir çok ilin ihtiyacını karşılarken, aynı zamanda bir terapi merkezi olarak da kullanılıyor.

Astım ve bronşit hastalıkları olanların uğrak yerine olan mağaranın içerisindeki tuz kristalleri ise olağanüstü bir görüntü oluşturuyor. Mağarayı gezen yurttaşlar, en son bir kayalık içerisindeki tuz sarkıtlarının olduğu bölümde kurulan amfide, çalınan klasik müzikle hem dinleniyor hem de şifa bulmaya çalışıyor.

Doğal terapi

Mağara, nem ve tuz partiküllerinin birleşmesi ile oluşan havanın, nefes açıcı sprey özelliği taşıması ve tuz kayalarının ortama yaydığı negatif iyonların bronşlarda genişletici özelliği ile biliniyor. Yine alerjik etkenleri nötralize ettiği ve bu özelliği ile kaya tuzunun vücudun bağışıklık sistemini de güçlendirdiği belirtiliyor. Görüntüsü ve güzelliğiyle artık gezgincilerin bir rotası haline gelen mağara, bin 300 metre uzunluğunda ve 5 bölümden oluşuyor. Ziyaretçilerini bekleyen mağaraya giriş ücreti ise 30 TL. (Kaynak: MA)

Editör: Ali Abbas Yılmaz