ABD, 25 Nisan’da dünyanın en zengin iş insanı Elon Musk tarafından 44 milyar dolara satın alınan Twitter’ın önceki ihlale yönelik para cezasını kestiğini duyurdu.

ABD Adalet Bakanlığı ve Federal Ticaret Komisyonu, Mayıs 2013-Eylül 2019 döneminde Twitter'ın kullanıcı verilerini ihlal ettiği gerekçesiyle 150 milyon dolar para cezası kesildiğini söyledi. Cezanın duyurulduğu açıklamada, Twitter'ın kullanıcı verilerinin "gizliliğini ve güvenliğini" Mayıs 2013-Eylül 2019 döneminde sağlayamadığı ifade edildi.

Twitter ile yapılan anlaşma uyarınca platformun 150 milyon dolar para cezası ödeyeceği belirtilen açıklamada, şirketin kullanıcı verilerinin gizliliğine yönelik yeni önlemler alacağı kaydedilerek, telefon numaraları ve e-posta adreslerinin “kullanıcılara reklam gönderilmesi” için de kullandığı belirtildi.

Twitter’in satışı sonrası uygulamadan atılan eski ABD Başkanı Donald Trump bir televizyona yaptığı açıklamada Twitter'a dönmeyeceğini söyleyerek, “Umarım Elon Twitter'ı geliştirmeler yapmak için satın almıştır” ifadelerini kullanmıştı.

Elon Musk’un Twitter’i satın almasına ilişkin Beyaz Saray yönetimi tarafından bir açıklama yapılmadı. Ancak Beyaz Saray Sözcü Jen Psaki, "Başkan Biden uzun zamandır büyük sosyal medya platformlarının gücü konusunda endişeliydi" demişti.