SUR AJANS- Şırnak merkezde 17 Mart’ta "Rabe dema azadî û serkeftinê ye" şiarıyla gerçekleştirilecek Newroz Bayramı için belirlenen adres değişti.

Newroz Kutlamalari Bahar

Yeni kutlama adresi sanayi sitesi olarak belirlendi. Saat 11.00’de başlayacak kutlamalara Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk ile DEM Parti Van Milletvekili Pervin Buldan katılacak. Sanatçılar Şehribana Kurdî ve Kadir Çat da sahne alacak.

DEM Parti Şırnak İl Eşbaşkanı Abdullah Güngen, “Newroz, Dehakların zulmüne karşı başkaldırı ve isyandır. Newroz, Kürt halkı için sadece baharın gelişi değil, aynı zamanda özgürlüğün adıdır. Zulme, zorbalığa karşı bir başkaldırıdır. Botan halkı 90’lı yıllardan bu yana büyük bedellerle Newroz’u kutladı.  Bu yıl da gür bir ateşle kutlayacağız. Bütün halkımızı bekliyoruz” çağrısı yaptı.

‘Zaman kazanma zamanı’

DEM Parti İl Eşbaşkanı Nurcan Altürk ise, daha önce belirledikleri yerin küçük olmasından kaynaklı yer değişikliği yaptıklarını belirtti. Altürk, “Bütün Botan halkımızı yarın saat 11.00’de rengiyle, kimliğiyle, neşesiyle Newroz alanına bekliyoruz. Zaman bizim zamanımızdır. Zaman kazanma zamanıdır. Zaman özgürlük ve başarı zamanıdır” diye belirtti.

Ankara’nın göbeğinde gazeteciye saldırı Ankara’nın göbeğinde gazeteciye saldırı

Uludere’de kutlamalar 18 Mart’ta 

Şırnak’a bağlı Uludere ilçesinde 19 Mart’ta Newroz kutlaması yapılması planlanıyordu. Ancak tarih değişti ve kutlamalar 18 Mart'a çekildi. DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk ve DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Adalet Kaya kutlamalara katılacak. Sanatçılar Hozan Cesim, Hozan Şervan ve Koma Ritmên Azad sahne alacak.

Köy garajının olduğu alanda yapılacak kutlamalara dair konuşan Newroz Tertip Komitesi Sözcüsü Abdullah Yaman, "Gelin hep birlikte Newroz ateşini yakalım" dedi. Yaman, “2024 Newrozu’nu çok önemli bir süreçte karşılıyoruz. Zulme karşı direniş günü olarak kutlayacağız. 18 Mart’ta Uludere köy garajında Newroz’u kutlayacağız. Seferberlik ruhu ile alanda yerlerimizi alalım. Gelin hep birlikte tarihi mesajı gereken yerlere verelim” diye konuştu.

Kaynak: MA