SUR AJANS- 31 Mart Mahalli İdari seçimlerine sayılı saatler kaldı. Her seçim döneminde olduğu gibi bu seçim sürecinde de izleme heyetleri Türkiye’ye geldi. İsveç, Almanya, Fransa, İngiltere gibi ülkelerden gelen heyetler Bölge kentlerinde seçimleri izleyip raporlaştıracak.

Diyarbakır’da 5 yılda 200’den fazla petrol arama faaliyeti Diyarbakır’da 5 yılda 200’den fazla petrol arama faaliyeti

Bu sene de seçimleri izlemeye gelen heyetlerden birisi olan Almanya Sol Parti (Die Linke) üyeleri Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Diyarbakır İl Örgütü’nü ziyaret etti.

Die Linke Milletvekili Gökay Akbulut, Türkiye’ye seçimleri yerinde takip etmek için geldiklerini söyledi. Buradaki kurumları ziyaret edip çalışmalarını gözlemlediklerini belirten Akbulut, bu konularla ilgili Alman medyası ve birçok kurumla kamuoyu yoklaması da yaptıklarını söyledi. Akbulut, “Önemli olan tabi ki seçimlerin demokratik bir şekilde gelişmesi ve maalesef Kürdistan gerçekliğinde geçmişte birçok seçimde sorunlar yaşanıldı” dedi.

Sadece Sol Parti’nin değil, uluslararası çok sayıda heyetin bölgede olduğunu belirten Akbulut, “Biz DEM Parti’nin başarılı bir seçim çalışması yürüttüğünü takip ettik. Burada birçok parti temsilcisi arkadaşlarla da görüştük. Biz DEM adaylarına başarılar diliyoruz ve onları desteklemek için buradayız. Heyecanla seçim gününü bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Seçim ihlalleri raporlaştırılacak’

Birçok Alman medyası ile görüşme içerisinde olduklarını ve gözlemlerini onlara aktaracaklarını belirten Akbulut, “Bizim Sol Parti adına hazırlayacağımız bir rapor olacak ve bu raporu kamuoyuna sunacağız. Burada yaşanan ihlaller, hangi bölgelerde nasıl ihlaller yaşanıldı, nasıl baskılar uygulandı, bunlar tabi ki önemli. Bizim heyetlerimiz içinde avukat, gazeteci, yazar birçok arkadaş var. Onlar da kendi perspektiflerinden sorunları ele alacak. Önemli olan Almanya’ya döndüğümüzde Sol Parti adına orada etkinlikler yaparak buradaki süreci aktarmak. Almanya’da da birçok siyasi sorunlar yaşanıyor. Önemli olan mücadeleyi geliştirmek” şeklinde konuştu.

Rapor AB ve ak komisyonlarına sunulacak

Akbulut, “Alman kamuoyuna, Almanya’daki kurumlara, AB, AK içinde yer alan federal meclisi arkadaşlarımız var, onlar da bizim raporlarımızı kaynak olarak önümüzdeki süreçte değerlendirecek” dedi. Akbulut, “Amed’in ve diğer illerin başarılı bir şekilde seçim süreçlerini izleyeceğiz. Burada tekrar bizim de arkadaşlarımızın da yaptığı seçim çalışmalarında herkesin sandığa gitmesi, sandıklara sahip çıkılmasıdır. Orada gerçekten de dikkatli olmak lazım. Önümüzdeki günlerde de birçok görüşmeler yapacağız yaşanan sorunları Avrupa ve Almanya kamuoyuna aktaracağız” diye konuştu.

Heyet içerisinde yer alan Die Linke üyesi Dr. Sabine Skubsch ise “kardeş parti” olarak gördükleri DEM Parti adaylarına destek olmak için geldiklerini söyledi. 1990’lı yıllarda da bölgede seçimi takip ettiğini ifade eden Skubsch, “Serra Bucak ve Doğan Hatun’un kazanmasını istiyoruz” dedi.

Editör: Ali Abbas Yılmaz