Urfa Barosu Göç ve iltica Merkezi, Urfa merkezli soruşturmada gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan 36 Suriyelinin sınır dışı edilmesine dair baro binası önünde açıklama yaptı. Açıklamada konuşan Urfa Baro Başkanı Abdullah Öncel, Urfa İl Göç İdaresi ve Geri Gönderme Merkezi’nde hukuksuzlukların sistematik hale geldiğini belirtti. Avukatların geri gönderme merkezinde her gün yeni bir kısıtlama ile karşı karşıya bırakıldıklarının altını çizen Öncel, uygulamaların hak ve özgürlüklere aykırılık teşkil ettiğini vurguladı.

İdari gözetimi sonlanan mültecilerin geri gönderme merkezinde keyfi olarak uzun tutulduğunun altını çizen Öncel, “Bunun gibi birçok hukuka aykırı uygulama bulunmaktadır. Açıldığı günden beri Şanlıurfa Geri Gönderme Merkezi'nde henüz bir düzen sağlanmış değildir. Her gün yeni bir keyfi uygulama ile karşılaşmaktayız. Bu durum meslektaşlarımız İle personeller arasında sürekli olarak gerginliğe sebebiyet vermektedir. Bu uygulamalarla avukatlar yıldırılmaya çalışılmakta ve yabancıların adalete erişimleri engellenmektedir. Tüm bu hususlar tarafımızca birçok kez dile getirilmesine rağmen ne yazık ki henüz bir iyileştirme yapılmamıştır” diye konuştu.

Suç duyurusunda bulunulacak

Halil Karataş: ‘Bizim kaderimiz bir. Biz kazanırsak siz de kazanacaksınız’ Halil Karataş: ‘Bizim kaderimiz bir. Biz kazanırsak siz de kazanacaksınız’

AKP-MHP iktidarının göç politikaları nedeniyle mültecilere dönük hukuka aykırı uygulamalarının arttığına dikkat çeken Öncel, “Haklarında herhangi bir sınır dışı kararı alınmadan veya alınmış olsa dahi karara karşı iptal davası açıldığı halde birçok Suriye uyruklu yabancı hukuka aykırı olarak zorla sınır dışı edilmektedir. İdari gözetim altındaki yabancılara zorla Gönüllü Geri Dönüş formları imzalatılmaktadır. Yabancılara İmzalatılan formlar hakkında kendi dillerinde herhangi bir bilgilendirme yapılamamakta olup hukuki sonuçları anlatılmamaktadır. İmza atmak istemeyen yabancılara yönelik fiziksel ve psikolojik şiddet uygulanarak işlem yapıldığı bilgisi alınmaktadır. Hatta son zamanlarda imzaları yetkililer tarafından taklit edilmek suretiyle formlar doldurulmaya başlanmıştır. Bu konuda meslektaşlarımız tarafından bizlere iletilen deliller bulunmaktadır. Bu hususta ilgili kişiler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulacaktır” ifadelerini kullandı.

‘Kabul edilemez’

Çatışmaların sürdüğü Suriye’ye mültecilerin zorla geri gönderilmesinin kabul edilemez olduğunu dile getiren Öncel, devamında şunları söyledi: “Yabancılara yönelik bu tür uygulamalar İle kötü muamele yasağı ve İşkence yasağı hakkı İhlal edilmektedir. Yine sığınmacıların en temel hakkı olan geri gönderilmeme hakkı ihlal edilerek açık bir şekilde ölüme terk edilmektedir. Şanlıurfa İl Göç İdaresi Müdürlüğü ve Geri Gönderme Merkezi'nin hukuka ve vicdana aykırı uygulamalarına bir an önce son vermesi gerekmektedir. Şanlıurfa Barosu avukatları olarak sığınmacılara her zaman her türlü hukuki desteği sağlayacağımızı ve meslektaşlarımızın yanında olduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyurmak isteriz.”