Urfa Baroso, Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde 28 Aralık 2011'de Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait savaş uçaklarının bombardımanı sonucu hayatını kaybeden 17’si çocuk 34 kişinin katledilmesinin 12’inci yıldönümünde sosyal medya X hesabında katledilenlere dair ırkçı paylaşımda bulunan Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Tuba Işık hakkında Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. 

Uluslararası Hukukçulardan Diyarbakır Barosu'na ziyaret Uluslararası Hukukçulardan Diyarbakır Barosu'na ziyaret

Suçlama ile ilgili Anayasa’nın ilgili maddelerinin hatırlatıldığı suç duyurusu dilekçesinde, “Kişinin, insan olmasından kaynaklanan dokunulmaz, vazgeçilmez değerlerine doğrudan saldırarak onu öncelikle kendi gözünde değersiz kılan ve aşağılanmışlık duygusu veren hakaretler cezalandırılması ile korunan insan onuru, kişi varlığının ayrılmaz parçasıdır. Bu varlık kişinin ölümünde bile korunur. Bir devletin, hukuk devleti olarak nitelendirilebilmesi için kişilerin temel insan hakları ve özgürlüklerini güvence altına alınması kişinin vefatında bile onurunu ve haysiyetinin korunması gerekmektedir” denildi.  

‘Hakaret amaçlandı’

 Roboski’de 28 Aralık 2011’de 19’u çocuk 34 kişinin uçaklarla bombalanarak katledildiği hatırlatılan dilekçede, “Roboski Katliamı tüm toplumun belleğinde yer edinmiş kanayan bir yaradır. Hem yakınlarının hem de toplumun yasının hedef alındığı ve hatıraya nefretle hakaret amaçladığı görülmektedir” diye belirtildi.

‘Cezalandırılsın’

Dilekçede, Işık hakkında TCK’nin 130 ve 216’ıncı (Kişi hatırasına hakaret-Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik veya aşağılama) maddeleri uyarınca soruşturma başlatılması ve cezalandırılması için kamu davası açılması talep edildi.

Kaynak: MA