Urfa Barosu, kentte dün başlayan sağanak yağış nedeniyle su baskınlarına neden olan ve 12 yurttaşın yaşamını yitirmesinden dolayı Urfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve kentteki birçok belediye hakkında suç duyurusunda bulundu.

‘Alt geçidin yetersiz olmasından dolayı yağmur suyunun rögardan geçmediği…’

Urfa Barosu sanal medya hesabından yaptığı paylaşımda, AFAD tarafından sağanak yağışların olacağı uyarısının yapıldığına dikkat çekilerek, sel felaketi sonucunda, 800 yataklı Urfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve alt geçitlerin su altında kaldığına yer verildi. Kentte bulunan abide kavşağının tamamının su altında kaldığına değinilen açıklamada, “Alt geçidin yetersiz olmasından dolayı yağmur suyunun rögardan geçmediği ve alt geçitte biriktiği izah edilmiştir. Vatandaşların ikametlerinin sular altında kalmasın nedeniyle ciddi anlamda can ve mal kaybına uğramışlardır. Yurttaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla ilgili belediyeler tarafından herhangi bir çalışma yürütülmemiş ve bu yerlere yardım ulaşılmamıştır” denildi.

Kamu davası açılması talebi

Yaşanan sel felaketinden dolayı suç duyurusunda bulunduklarını belirten baro açıklamasında, “Ne sel felaketinden önce ne de sel felaketinden sonra önlem almayan veya yetersiz önlem alan, Urfa Büyük Şehir belediye başkanlığı, Eyubiye belediye başkanlığı, Karaköprü belediye başkanlığı ve Haliliye Belediye Başkanlığı’nda görevli olan belediye başkanları ile diğer görevliler hakkında soruşturma yürütülmesinin ve haklarında kamu davası açılmasını talep ederiz” diye belirtildi.

Editör: Ali Abbas Yılmaz