Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Urfa'nın Siverek ilçesinde elektrik kesintilerini protesto etti. Kanlıkuyu Meydanı'nda yapılan açıklamaya DEM Parti Milletvekili Ömer Öcalan ile çok sayıda kişi katıldı.

'Halkımızın yanındayız’

DEM Parti Siverek ilçe yöneticisi Übeydullah Karakeçili, DEDAŞ'ın özelleştirilmesinden sonra sorunların arttığına dikkati çekerek, "Sürekli enerji kesintileriyle, yüksek faturalarla ve çiftçilerimizin hesaplarına bloke konularak büyük sıkıntılar yaşanmaktadır. En büyük sıkıntıyı da kırsal alanda yaşayan halkımız çekmektedir" dedi.  Karakeçili, “DEM Parti ilçe örgütü olarak Türkiye’nin yüzde yirmisine elektrik sağlayan bölgemizde, köylerimizin elektriksiz kalmasına karşı susmayacağız. ‘Kaçak’ kullanılıyor bahanesiyle elektrik kesintilerine son verilmesi konusunda DEDAŞ'ı uyarıyoruz” diye belirtti.

'Sorunu birlikte çözelim'

DEM Parti Urfa Milletvekili Ömer Öcalan, "Urfa Türkiye’nin büyük tarım kenti ama yılardır büyük sorunlarla boğuşuyor. DEDAŞ sorunu bir halk tarım sorunudur. Bu sorunu çözmeliyiz. Yol ve yöntemleri belli. Bu şehrin seçilmişleri, atanmışları bu soruna karşı bir araya gelmeli. Farklı, farklı siyasi düşüncelere sahibiz. Ama herkes bir araya gelirse çözüm gelir. Mecliste bir dakikalık popülist açıklama ile sorun çözülmüyor. DEDAŞ'ın dokunulmazlığı mı var? Niye kimse buna ses çıkarmıyor” tepkisinde bulundu.

Öcalan, çiftçilerin mağdur olduğunu kaydederek, “Bu sorunu ne zaman çözeceksiniz. Bu kentte farklı farklı partilere oy veren çiftçiler mağdur. Bu siyasi bir mesele değil. Gelin bu sorunu tartışalım. Bu ülke DEDAŞ'ın babasının çiftliği değil. Ekin var ama su yok. 13-14 saat elektrik yok. 21'inci yüz yılda evlerde su yok. DEDAŞ sadece Urfa'da değil, birçok çevre kentte de sorun haline gelmiş durumda. DEDAŞ fahiş miktarda fatura kesmeyi bırakmalıdır" diye konuştu.

Av. Dilan Elçi: Hukuk Kürtler için işlemiyor Av. Dilan Elçi: Hukuk Kürtler için işlemiyor

'Can suyuna ihtiyaç var'

"DEDAŞ çiftçinin can suyunu kesmiştir" diyen Öcalan, şunları kaydetti: "Bir can suyuna ihtiyaç var. Tarım işçileri kendi toprağını ekemediği için mevsimlik tarım işçisi olmak zorunda kalıyor. Buna karşı protesto hakkımızı her yerde kullanacağız. Bu zulme son deme zamanı. Hep birlikte yürümemiz gerek. Bu kentin seçilmişleri ve atanmışları olarak DEDAŞ ile oturup bu sorunu çözmeliyiz. Halkımız bu yapılanların hesabını bu kente gelen herkesten sormalı" şeklinde konuştu.

Açıklama alkışlarla son buldu.

Editör: Haber Merkezi