SUR AJANS- Urfa’da bu yıl “Rabe dema azadî û serkeftinê ye” şiarıyla gerçekleştirilen Newroz kutlaması öncesi yurttaşlar, merkez Haliliye ilçesi Sancaktar Mahallesi’nde bulunan 11 Nisan Stadyumu yanında bulunan Newroz alanının etrafında toplanmaya başladı.

Newroz alanındaki platforma “Rabe! dema azadî û serkeftinê ye” ve “Newroz Pîroz be” pankartları asıldı. Güvenlik gerekçesiyle bariyerlerle çevrilen Newroz alanına girişlere saat 10.30’a kadar izin verilmezken, yurttaşlar bariyerlerin etrafında toplanarak, giriş saatinin gelmesini bekledi. Giriş saatinden itibaren alana doğru yoğun gelişler başladı.

Newroz alanına giren kitle, coşkulu bir şekilde sahneden çalınan müzikler eşliğinde halaya dururken, kadınlar yöresel ve ulusal kıyafetleri ile alanı renklendirdi.

Newroz kutlaması demokrasi mücadelesinden yaşamını yitirenlerin anısına yapılan saygı duruşu ile başladı.

Mikail Aslan’ın kayınbabası toprağa sırlandı Mikail Aslan’ın kayınbabası toprağa sırlandı

Program

Program, Newroz Tertip Komitesi Sözcüsü Ahmet Taş, DEM Parti İl Eşbaşkanları Sema Aişeoğlu ve Bekir Karakeçili, DBP İl Eşbaşkanları Sibel Sütpak ve Halil Yaşarer, TJA adına Saliha Ayata’nın konuşmaları ile devam edecek. Devamında Koma JinMa sahne alacak. Kutlamada, DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayları ve Milletvekili Ömer Öcalan konuşacak. 

Kaynak: MA