DEM Partili Eşbaşkanlardan Bakanlık ve Sayıştay'dan müfettiş talebi DEM Partili Eşbaşkanlardan Bakanlık ve Sayıştay'dan müfettiş talebi

Batman Emek ve Demokrasi Platformu, kentte artan madde bağımlılığına karşı Atatürk Parkı’nda açıklama gerçekleştirdi. “Bağımlı olma özgür ol” pankartının taşındığı açıklamaya, Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı oda temsilcileri, Deri Dokuma ve Tekstil İşçileri Sendikası’nın (DERİTEKS) üye ile yöneticileri katıldı.

Açıklamayı yapan Petrol İş Sendikası Batman Şube Başkanı Veysel Kartal, uyuşturucu madde bağımlığının kısa ve uzun süreli sağlık problemlerinin yanı sıra davranış ve ilişki problemlerine de yol açtığı belirtti. Daha çok ergenlik döneminde alkol ve sigara kullanımının başladığını söyleyen Kartal, uyuşturucu madde kullanımının ise çoğunlukla 20 yaş altında başlandığını kaydetti. Türkiye’de genç nüfus arasında yapılan çalışmaların sonucuna göre geçlerin yarıdan fazlasının sigara deneyiminin olduğunu belirten Kartal, yaşamında en az bir kez alkol kullanım oranının yüzde 35-45, uyuşturucu madde kullanımının ise yüzde 8 olduğunu aktardı. Kartal, uyuşturucu bağımlılığının önlenmesi için uyuşturucu maddenin erişilebilir olmasının engellenmesi, uyuşturucuyu özendiren medya içeriklerinin kısıtlanması, okullarda rehberlik servisinin güçlendirilerek, okul, öğrenci ve aile ilişkisinin güçlendirilmesi, genç ve çocukların nitelikli zaman geçirecekleri merkezlerin ve destek hizmetlerinin açılması gerektiğini söyledi. 

Editör: Haber Merkezi