Van’da 31 Mart’ta yapılan seçimlerde en çok oyu alarak DEM Parti Van Belediyesi Eşbaşkanı seçilen ancak YSK’nin mazbatayı AKP’nin adayına vermesi sonrası başlayan sürüyor.

Birçok siyasi isim ile STK temsilcilerinin de gittiği Van’da ulusal ve uluslararası medya kuruluşlarında çalışan gazeteciler de haber takibi için bulunuyor.

Gazeteciler yaralandı

Polisin sert müdahalesine sahne olan kentte edinilen bilgilere göre Rudaw TV kameramanı Muhammed Şakir'e gaz bombası isabet etti. Van’daki olaylarda Gazete Duvar Muhabiri Kadir Cesur plastik mermi ile yaralandı.

DFG’den gazetecilere yönelik yapılan açıklamada şöyle denildi:

Trafik kazaları bayram tatiline gölge düşürdü: 66 ölü Trafik kazaları bayram tatiline gölge düşürdü: 66 ölü

“Yaşanan bu olaylardan da anlaşılacağı üzere sahada haber takibi yapan gazetecilerin can güvenlikleri tehlikeye atılmaktadır. Ve bu bizzat gazetecileri koruyup kollaması gereken kolluk güçleri tarafından yapılmaktadır. Çalışan gazetecilerin can güvenliklerinin sağlanması için gerekli tedbirleri almasını bekliyoruz. Aksi takdirde yaşanacak olumsuz gelişmelerden mevcut iktidar sorumlu olacaktır”

Şakir’in sağlık durumununun iyi olduğu açıklanırken, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Van’da gazetecilere yönelik saldırıları açıkladı.

DFG gazetecilerin karşılaştığı tabloyu açıkladı

DFG’den yapılan açıklamada haber takibinde bulunan gazetecilere yönelik baskıları şöyle sıralandı:

-Van’daki olaylarda Gazete Duvar Muhabiri Kadir Cesur plastik mermi ile yaralandı. Cesur’a iki adet plastik mermi isabet etti. Diz kapağına ve bacağına isabet eden plastik mermiler nedeniyle Cesur’un vücudunda morluklar oluştu.

-Van’daki olaylarda gazeteci Ruşen Takva’ya tazyikli su ile müdahale edildi.

-Van’da gazeteci Oktay Candemir protestoları görüntülemek isterken polis tarafından telefonuna el konuldu, görüntüleri zorla silindi ve hakaretlere maruz kaldı.

-Van’da beş gazeteci çeşitli noktalarda polis müdahalesini çektiği anda polisin saldırısına maruz kaldı.

-Van’da haber takibi yapan KRD muhabiri Umut Taştan’a plastik mermi isabet etti.

-Van’da haber takibi yapan Rudaw kameramanı Muhammed Şakir’e gaz bombası isabet etti.

-Hakkâri’deki protestolarda göstericilere karşı silah kullanan ve AKP Hakkari İl Başkanının yakınları olduğu iddia edilen kişileri görüntüleyen gazeteci Serkan Kaya ölümle tehdit edildi. Kaya, kendisini silahlı kovalayan ve ölümle tahdit eden kişilerden kurtulmak için bir binaya sığındı. Kaya’yı telefonla arayan kişiler, “çık dışarı, seni öldüreceğiz” dedikleri öğrenildi.

-Batman’da gece çıkan olaylarda Mezopotamya Ajansı ve Jinnews muhabirleri çekim yaptığı esnada üzerlerine kasıtlı olarak tazyikli su sıkıldı.

-Siirt’te halkın demokratik tepkisine saldıran polis, NeHaber Ajansı muhabirlerini darp etti.”

Editör: Haber Merkezi