Van Belediyesi Eşbaşkanı Abdullah Zeydan'ın seçimden önce memnu haklarının iadesine karar veren ve Zeydan belediye eşbaşkanı seçildikten sonra memnu haklarının iadesi kararını kaldıran Diyarbakır 5 Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Erhan Çavuşoğlu, terfi ettirildi.

İzmir’de gözaltına alınan 15 kişinin işlemleri sürüyor İzmir’de gözaltına alınan 15 kişinin işlemleri sürüyor

Daha önce asaleten Diyarbakır Hakimi olarak görevlendirilen Erhan Çavuşoğlu, Hakimler ve Savcılar Kurulu Adli Yargı Kararnamesiyle vekaletten yürüttüğü Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı görevine asaletten atandı.

Terfi ettirilen Çavuşoğlu hakkında Hakimler ve Savcılar Kurulu, Van'daki mazbata krizinden sonra soruşturma başlatmıştı.

Çavuşoğlu hakkında mazbata krizinden sonra çeşitli iddialar ortaya atıldı. Çavuşoğlu'nun Van'da görev yaptığı sırada "rüşvet" aldığı iddia edildi. Yaklaşık dört yıl boyunca Van’da görev yapan Çavuşoğlu, Van Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanlığı da yaptığı sırada özellikle Kürt siyasetçilere yönelik tutuklama kararları arttı. 15 Temmuz 2016'da yaşanan iktidar çatışmasından sonra AKP hükümetinden yana tavır koyan hâkim Çavuşoğlu, birçok kişinin işten atılmasına da öncülük etti.

Çavuşoğlu'nun Adalet Komisyonu Başkanlığı yaptığı dönem içinde Van Adliyesi Emanet Bürosu'nda bulunan uyuşturucuların “un” diye kayıtlara geçildiği ve daha sonra dışarıdan birilerine satıldığı iddialar arasında yer aldı. Uyuşturucu, tarihi eser kaçakçılığı, sahte para ticareti yapan şebekeye ilişkin yürütülen operasyonda 4 savcı yargılandı. Bu kapsamda Çavuşoğlu hakkında “rüşvet” iddiaları nedeniyle soruşturma başlatıldı ve Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi’ne gönderildi. Çavuşoğlu bunun ardından sosyal medya hesaplarından sürekli AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a övgüler dizen paylaşımlarda bulunmaya başladı

Çavuşoğlu, bu paylaşımlarının ardından 2022’de Adana Bölge Adliye Mahkemesi üyeliğine seçildi. Çavuşoğlu’nun Erdoğan'a övgü dolu tweetlerinin ardından hakkındaki soruşturma lehine sonuçlandı ve Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına atandı.

Kaynak: MA