İktidarın ekonomi politikaları açlık ve yoksulluğu yaygınlaştırırken, geçimlerini hayvancılıkta bulan besiciler iş yapamaz hale geldi. Van’da besicilik yapan yurttaşlar, ekonomik krizden kaynaklı yem ve saman fiyatlarına gelen artış nedeniyle zor günler yaşıyor. Birçok besici hayvanlarını satmak zorunda kaldı.

‘Samanın tonu 7 bin TL’

Geçimini besicilikte sağlayan Menduh Acar, sürekli artan fiyatlardan kaynaklı artık hayvanlara yem ve saman alamadığını söyledi. Acar, “Çok zor zamanlardan geçiyoruz. Samanın tonu 7 bin TL. Zararına besicilik yapıyoruz. Artan yaktı fiyatları nedeniyle artık çevre illerden de tüccarlar gelmiyor. Eskiden mazot uygundu, örneğin Antep’ten tüccarlar 10 bin TL yakıta vererek buraya geliyordu. Şimdi olmuş 50 bin TL ve bu insanlar nasıl gelsin. Ondan dolayı artık hayvancılık yapan sayısı gittikçe azalıyor. Hayvanlar elimizde kalmış, nasıl olacak bilmiyoruz” dedi.

Küpe parası çok fazla

Ekim-Aralık, 2023 Yapı İzin İstatistikleri Ekim-Aralık, 2023 Yapı İzin İstatistikleri

Yem, arpa ve yakıt fiyatlarındaki artıştan dolayı besicilik yapmaktan zorlandığını belirten bir diğer besici Abdullah Aslan da bu durumun sorumlusunun iktidar olduğunu söyledi. Aslan, “Yem ve arpa fiyatları çok pahalı alamıyoruz. Sabah erken saatlerinde hayvan pazarına geliyoruz ve öğlene kadar bekliyoruz elimiz boş evimize dönüyoruz. Küpesi olmayan hayvanları satamıyoruz. Hayvan küpleri çok pahalı ve alamıyoruz. Yaşadığımız bütün bu sorunların mevcut iktidarın ekonomideki yanlış politikalarında kaynaklı. Nasıl olacak, nereye kadar gidecek bilmiyoruz. Hayvanlarımız elimizde kalmış ve zararına besliyoruz. Bir yandan da belediye pazar parası alıyor. Yani zararına iş yapmakla birlikte emeklerimizin de karşılığını almıyoruz” diye konuştu.

‘Alım satım yapamıyoruz’

Ekonomik krizin ağır yükü altında ezildiklerini anlatan Hüseyin Işık da, “Türk parasının bir kıymeti kalmadı. Her şeye her gün zam geliyor. Önceki yıllarda az da olsa bir kazancımız vardı. Ama şimdi zararına çalışıyoruz. Bu soğukta sabah evden çıkıp geliyoruz, öğleye kadar kalıyoruz fakat elimiz boş dönüyoruz. Hayvan besliyorum ama zarar ediyorum. Krizden dolayı alım satım yapılmıyor. Her şey çok pahalı, nasıl olacak bilmiyoruz. Eskisi gibi kimse hayvancılıkta yapmıyor. Herkes şehirlere dağılmış” ifadelerinde bulundu. 

Aziz Demirhan

‘Evime 2 kilo et götüremiyorum’

Gidişatın devam etmesi halinde işi bırakacağını dile getiren Aziz Demirhan ise, şunları söyledi: “Hayvan besliyorum ama evime iki kilo et götüremiyorum. Her şey çok pahalı durumda nasıl olacak? Bugün aldığını yarın aynı fiyata alamıyorsun. Hayvanlar elimizde kalmış. Yem ve arpa fiyatları çok pahalı, alamıyoruz. 10 gündür meydana gelip gidiyorum, tek bir hayvanı satamadım. Her gelişimizde belediye bizden giriş ücreti alıyor. Bu gidişat böyle gidemez, bir çözüm bulunmalı.”

Kaynak: MA