Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'nin uzay programıyla ilgili, "Siz gitmek ister miydiniz?" sorusunu, "Ben gidemem. Öyle kapalı ortamlarda bulunamam. Klostrofobim var" diye yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son kabine toplantısından sonra yaptığı "Bir Türk vatandaşının Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderilmesi sürecini başlatıyoruz" açıklamasının ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 'uzaya gitme' kriterlerini açıkladı.

'Klostrofobim var'

Hürriyetten Hande Fırat’a açıklamalarda bulunan Varank, aranan özellikleri şöyle anlattı:

“Genç ve dinamik olmalı. 10 yıl mecburi hizmeti olacak. Türkiye’de konferanslar verecek.

Uzay İstasyonu’nda bilimsel çalışmalar, deneyler yapacak. Buna uygun bir üniversiteden mezun olmalı. Sağlık şartları önemli. Tansiyonu olmayacak, örneğin ameliyat geçirmemiş olacak.

Psikolojik testten geçecek. Uzaya gitmeden önce yaklaşık 8 aylık bir eğitim alacak."

Fırat'ın "Siz gitmek ister miydiniz?" sorusuna Varank, "Ben gidemem. Öyle kapalı ortamlarda bulunamam. Klostrofobim var" diye yanıt verdi.

'Muhtarlara özel kalem mi yapacağım'

"Uzay bir lüks değil. Yarış, hatta artık savaş" diyen Varank, "Rusya, Ukrayna’nın altyapısını vurunca Elon Muskın uyduları ile Ukrayna harekete geçebildi. Uzay alanında yetişmiş gençler var, bu adımları atmazsak ben onlara ne alternatif sunacağım? Muhtarlara özel kalem mi yapacağım? Sonraki hedeflerimiz aya insansız hava aracı göndermek, tüm uydu kabiliyetini tek elde toplamak, en büyük gözlemevini kurmak" dedi.