SUR AJANS- Muş Varto’da yaşayan O.Ö. isimli kişinin sosyal medyada paylaşılan semah dönme videosunun altına yaptığı ayrımcı/nefret paylaşımı, ilçedeki Alevi vatandaşların tepkilerine neden olmuştu.

Şahsın Varto Devlet Hastanesi’nde çalıştığı ve suç duyurusu sonrası hakkında soruşturma başlatıldığı bilgisini veren PSAKD Varto Şube Başkanı Kerem Akdağ, konunun takipçisi olacaklarını kaydetmişti.

Erdoğan’dan DEM Parti’ye ‘kapatma ve kayyım’ sinyali Erdoğan’dan DEM Parti’ye ‘kapatma ve kayyım’ sinyali

Dün Varto Dörtyol’da açıklama yapan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Varto Şubesi, “Birbirimize Alevi, Sünni demeksizin birlikte yaşamayı yaşamsal zorunluluk kılalım. Varto’da bugünden itibaren de yaşanacak bütün olumsuzluklara karşı durarak yürüyelim” çağrısı yaptı.

Alevileri aşağılayarak tehditler savurdu’

Açıklamayı okuyan PSAKD Varto Şube Başkanı Kerem Akdağ, semah dönülmesine hakaret eden bu şahsın ayrıca hakaret edip tehditler savurduğunu kaydederek, şunları ifade etti:

“Yapılan paylaşımla farklı kültürlerle, yüz yıllardan beri bir arada yaşayan Varto halkının birliktelik iradesine nifak sokulmuştur. Bu bireysel paylaşımla Varto’da yaşayan Alevi kesimi alenen aşağılanmıştır. Bu paylaşımla Varto’da yaşayan Sünni canlarımız da zan altında bırakılmış, dolayısıyla bu sorun Varto’da yaşayan bütün halkın sorunu haline gelmiştir. Bizler birbirimizle, barış ve huzur içinde, hoşgörüyü güçlü kılarak beraber yaşamayı birinci önceliğimiz sayarken, toplum anlayışından uzak bir birey bir paylaşımla Varto’da yaşayanları birbirine düşürmeye çalışmıştır. Bu şahıs yaklaşan seçim öncesinde inancımızda önemli yeri olan semahımıza dil uzatarak bizi bir girdabın içine çekmeye çalışmıştır. Sonrasında da yapılan bu hakareti, kin ve nefret dolu söylemi, Varto’nun barış içerisinde bir arada yaşayan farklı etnik kimlikler ve inançların hassasiyetlerini dikkate alan ve konunun ‘takipçisi olacağız’ açıklamasını yapan derneğimizin Varto şube başkanına, yakınlarına bazı dernek üyelerine hakaret dolu ifadelerle canları ile tehditler savrulmuştur. Varto’da yaşayan bütün halklar olarak böyle bir ifadeyi, tehdidi ve hakareti asla kabul etmiyoruz.”

‘İdari makamlar gerekeni yapmalı’

Devlet hastanesinde sözleşmeli personel olarak çalışan O.Ö isimli şahsın görevden alınarak hukuki sürecin başlatılması için adli ve idari makamlara çağrıda bulunan Akdağ, “Varto’da yıllardan beri süre gelen birliktelik ve barış ortamı, bu beyhude çabalara rağmen daha da güçlenecektir. Hepimize düşen görev, hoşgörüyü her zaman ön planda tutarak birlikte daha güçlü bir toplum inşa etmektir. PSAKD olarak diyoruz ki Alevi inancına ya da Sünni inanca yapılan böyle bireysel ve sinsi hakaretler karşısında hepimiz karşı durmayı görevimiz saymalıyız” dedi.

‘İnanç ve kanaat önderlerinin bu olayı çözmede gerekeni yapmalarını gönülden arzuluyoruz’

Varto Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin böyle bir haksızlık karşısında susmayacağını belirten Akdağ, “Birbirimize Alevi Sünni demeksizin birlikte yaşamayı yaşamsal zorunluluk kılalım, Varto’da bugünden itibaren de yaşanacak bütün olumsuzluklara karşı durarak, birlikte yürüyelim. Bu olayın muhatabı olanlar bu olaya el atmazsa, ilçemizin idari ve adli makamlarının, inanç ve kanaat önderlerinin bu olayı çözmede gerekeni yapmalarını gönülden arzuluyoruz, istiyoruz. Ayrıca bu şahsın kesinlikle işine dönmemesi ve iş çevresinden uzaklaştırılmasını istiyoruz” diye konuştu

Kaynak: PİRHA