SUR AJANS- İstanbul’da yaşayan Vartolular. Hızır Mekanı Doğa Koruma Derneği ile Varto Kültür ve Dayanışma Derneği Ümraniye Şubesi’nin ortaklaşmasıyla bir araya gelerek Hızır lokmalarını paylaştı.

‘Cemevlerimize sahip çıkmalıyız’

Lokma paylaşımından önce konuşan İstanbul Varto Kültür ve Dayanışma Derneği Ümraniye Şube Başkanı Haydar Bingöl, kentlerdeki cemevleri ve yöre derneklerinin önemine vurgu yaparak şunları dile getirdi: ” Memlekete bu Hızır ayında kutsal yerlerimiz ziyaret ediliyor, kurbanlar kesiliyor, gülbanglar alınıyor, lokmalar dağılıyor. Metropolde bizim imkanlarımız kısıtlı. Dernek ve cemevlerimiz bizler için çok önemli. Buralara sahip çıkmamız lazım. Bizi bir araya getiren bu kurumlardır”

Diyarbakır’da 5 yılda 200’den fazla petrol arama faaliyeti Diyarbakır’da 5 yılda 200’den fazla petrol arama faaliyeti

‘Nerede olursak kurbanlarımızı orada pay edeceğiz’

Ardından söz alan Hızır Mekanı Doğa Koruma Derneği Eş Başkanı Ülkü Karagül “Bugün burada Hızır kurbanımızı sizlerle pay ediyoruz.  Biz nerede olursak kurbanlarımızı orada pay edeceğiz. Bir araya gelmek bizleri mutlu ediyor.” dedi.

‘Kime bir haksızlık yapılmışsa Alevi olmanın gereği buna karşı çıkmaktır’

Son konuşmayı Hızır Mekanı Koruma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi İmam Balsever yaptı. Balsever, lokmalarını Hızır’ın mekanında lokmalarını pay etmek istediklerini dile getirerek, “Maalesef imkansızlıklar ve kış şartlarından kaynaklı gidemedik. Biz orada kom oluyoruz, cem oluyoruz, civat oluyoruz” dedi. Balsever, Hızır günlerinde de devam eden baskılara dikkat çekerek konuşmasına şöyle devam etti: ” Sistem cümlemizin üstünde bir baskı ve terör estiriyor. Hızır aylarında tüm dualarımız, birliğimiz buna karşı. Barışın dilini konuşmamız lazım. Kime bir haksızlık yapılmışsa Alevi olmanın gereği buna karşı çıkmaktır. Hızır cümlemizin yardımcısı olsun”

Kureyşan Ocağı Dedesi Doğan Yılmaz’ın verdiği duazlarla lokmalar pay edilip dağıtıldı.

Kaynak: PİRHA