Veli-Der Antalya Şube Başkanı Tülin Koç, Alanya Mevlüt Çavuşoğlu Spor Lisesi idarecileri hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.

Velider Antalya

Antakya’da deprem mağduru tek yumurta ikizi kız kardeşlere ilişkin Mevlüt Çavuşoğlu Spor Lisesi yöneticilerinin cinsiyetçi yaklaşımı ve yurttan atılmalarına ilişkin suç duyurusunda bulunan Veli-Der Antalya Şube Başkanı Tülin Koç, “Çocuğun üstün yararı gereği iddialar kabul edilemez olup, savcılık tarafından ivedilikle soruşturma başlatılması gerekmektedir” dedi.

Depremzede ikiz kardeşlere çirkin iftira

Suç duyurusuna ilişkin yapılan açıklamada Koç, şu ifadelere yer verdi:

“Antakya'da depreme yakalanan ve 4,5 saat boyunca göçük altında kalan 16 yaşındaki Kick Boks da kendi yaş gruplarında Dünya birincisi ve dünya üçüncüsü olan Türkiye’yi uluslararası arenada başarılı bir şekilde temsil eden sporcu tek yumurta ikizi depremzede kız kardeşler, okula devam edebilmek için kayıtlarını Alanya Mevlüt Çavuşoğlu Spor Lisesi'ne aldırıyor, aynı okulun yurdunda da konaklamaya başlıyorlar. Babanın aktardığına göre çocuklardan biri göçük altında kalmanın korkusuyla kardeşiyle aynı yatakta uyumaya başlıyor. Öğrencilerden biri birlikte uyuyorlar diyerek ikizleri yurt yönetimine şikayet ediyor. Yurt rehber öğretmeni çocukların durumunu analiz etmek yerine "siz eşcinselsiniz" diyerek suçluyor. Daha sonrada Yurt Müdür Yardımcısı babasını arayarak "Kızlarının eşcinsel olduğunu, okulda ve yurtta kızların istenmediğini, kızların kayıtlarını almasını söylüyor.15 Aralık akşamı yönetim, öğrencileri hiçbir gerekçe göstermeden yurttan atıyor. Öğrenciler o geceyi babalarının bir tanıdığının evinde geçiriyor. 5 Ocak tarihinde Okul Müdürü çocukları disipline sevk ettiklerini babanın gelip kayıtlarını almasını istiyor. Çocuklar yaklaşık 40 gündür psikolojik baskı altında. Görünen o ki; göçük altında 4,5 saat kalan sonrasında yaşama tutunmaya çalışan çocuklarımız gerekli psikososyal destek alamadıkları ve hala kendilerini güvende hissedemedikleri için birlikte uyuma ihtiyacı hissediyorlar. Çocuğun üstün yararı gereği iddialar kabul edilemez olup, savcılık tarafından ivedilikle soruşturma başlatılması gerekmektedir. Deprem sebebiyle travma yaşamış çocuklarımıza, idare tarafından psiko-sosyal destek hükümleri uyarınca destek çalışmaları yapılması gerekirken, tam tersi olarak tehdit altında bırakılarak örgün eğitimin dışına çıkartılmaya çalışılması ve okula ait yurtla ilişiklerinin kesilmesi sebebiyle, sorumlular hakkında vakit kaybetmeden TCK 112/1.a, TCK 112/1.b, TCK 112/1.c uyarınca soruşturma açılarak, çocuklarımızın temel haklarının tesisinin sağlanması elzemdir.”

‘Suç duyurusunda bulunuyoruz’

Söz konusu iddiaların anayasaya aykırı olduğuna vurgu yapan Koç, suç duyurusunda bulunduklarını ifade eden Koç, sözlerine şöyle devam etti: “Aynı şekilde kamu kurumlarının verdiği hizmetlerden biri olan, devlete bağlı öğrenci yurtlarından çocuklarımızın hukuka aykırı olarak ilişiklerinin kesilmesi de TCK 113/1.b uyarınca mevzuata aykırılık teşkil etmekte olup, soruşturma konusu yapılması gerekmektedir.

Söz konusu iddialar, anayasaya da aykırılık teşkil etmekte olup, cebir kullanmak koşulu ile anayasanın ihlali söz konusudur. Şöyle ki;

Dem Parti belediye eşbaşkan adaylarına gözaltı Dem Parti belediye eşbaşkan adaylarına gözaltı

Anayasa md. 41. Uyarınca devlet çocukların üstün yararını karşılamakla mükelleftir, lakin iş bu olayda Anayasa md. 42/1 “Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz.” Hükmünün açık bir şekilde cebir kullanarak ihlali söz konusu olup, sorumluların tespit edilerek TCK 309/1 uyarınca haklarında soruşturma başlatılması gerekmektedir.

Bu olayda gerek asli gerek ise de dolaylı olarak bulunan şahıslar görevinin gereklerine aykırı hareket etmek suretiyle TCK 257/1 uyarınca görevi kötüye kullanma suçunu işlemişlerdir. İlgili kanun hükümlerince şahıs veya şahıslar hakkında aynı şekilde soruşturma açılması önem teşkil etmektedir.

Yukarıda belirttiğimiz nedenler ve yasalar gereği sorumlularla ilgili Veli Der Antalya Şubesi olarak suç duyurusunda bulunuyoruz. Gereğinin yapılmasını bekliyor ve takipçisi olacağımızı sizlerin aracılığı ile kamuoyuyla paylaşıyoruz.”

Editör: Ali Abbas Yılmaz