Yargıtay Başkanlığı için 13 Mayıs'ta yapılacak seçimde Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk, aday olmayacağını açıkladı. En son 35'inci tur oylamada 105 oy alan Şentürk'ün, mevcut Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca'yı destekleyeceği öğrenildi.

Adalet Bakanlığı’nın kapısı ‘Adalet’ talebine kapalı Adalet Bakanlığı’nın kapısı ‘Adalet’ talebine kapalı

‘Tıkanmanın giderilmesi için çekiliyorum’

Şentürk konuya dair yaptığı açıklamada, "Süreçte oluşan tıkanmanın giderilmesi ve Yargıtayımızın kurumsal itibarının korunması amacıyla Birinci Başkanlık adaylığından çekiliyorum. Bu süreçte şahsıma gösterilen teveccüh ve verilen destek dolayısıyla Genel Kurul'umuzun tüm üyelerine ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. Yine yaptığım değerlendirme sonucunda 13.05.2024 tarihinde yapılacak olan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı seçiminde aday olduğumu yüksek takdirlerinize arz eder, kıymetli desteklerinizi istirham eder, selam ve saygılarımı sunarım" açıklaması yaptı.

Ne olmuştu?

Yargıtay Başkanlığı görevine 24 Mart 2020'de seçilen Akarca'nın 4 yıllık görev süresi 24 Mart itibarıyla doldu. Bu kapsamda Yüksek Mahkemenin 4 yıl boyunca görev yapacak yeni başkanını belirlemek için Yargıtay üyeleri 25 Mart’ta sandık başına gitti. Başkanlık seçimlerinin toplam 35 tur oylamasında hiçbir aday seçilme yeterliliğini sağlayamadı.

Yargıtay Başkanlığı için 13 Mayıs’ta tekrar seçim yapılacak.

Editör: Haber Merkezi