SUR AJANS- Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca'nın 4 yıllık görev süresinin dolmasının ardından yapılan başkanlık seçimleri 37 tur sürdü. Kıyasıya rekabetin yaşandığı seçimlerin 37’nci tur oylamasında yeni başkan seçildi. Yargıtay 3. Hukuk Dairesi’nin yeni Başkanı Ömer Kerkez oldu. Kerkez, 193 oyla Yargıtay Başkanı seçildi.

Mardin'e giden gençten haber alınamıyor Mardin'e giden gençten haber alınamıyor

Ne olmuştu?

Yargıtay Başkanlığı için 13 Mayıs'ta yapılacak seçimde Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk, aday olmayacağını açıkladı. En son 35'inci tur oylamada Şentürk 105 oy almıştı.

‘Tıkanmanın giderilmesi için çekiliyorum’

Şentürk konuya dair yaptığı açıklamada, "Süreçte oluşan tıkanmanın giderilmesi ve Yargıtayımızın kurumsal itibarının korunması amacıyla Birinci Başkanlık adaylığından çekiliyorum. Bu süreçte şahsıma gösterilen teveccüh ve verilen destek dolayısıyla Genel Kurul'umuzun tüm üyelerine ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. Yine yaptığım değerlendirme sonucunda 13.05.2024 tarihinde yapılacak olan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı seçiminde aday olduğumu yüksek takdirlerinize arz eder, kıymetli desteklerinizi istirham eder, selam ve saygılarımı sunarım" ifadelerini kullanmıştı.

Editör: Haber Merkezi